Salon Matras
Salon Matras

Spółka Matras prowadząca około 160 księgarni w kraju Matras opóźni wypłaty wydawcom za dostawy w miesiącach letnich. Pojawiły się informacje, że spółka obawia się utraty płynności finansowej.

Jak udało się ustalić redakcji Retailnet, zarząd spółki o problemach informował wydawców już wcześniej.

– Z powodu zaostrzenia warunków ubezpieczeń na rynku podręczników wydawcy oczekują natychmiastowej zapłaty gotówką za dostarczane podręczniki. Matras musi wiec od razu zapłacić za towar i w związku z tym jesteśmy zmuszeni do przesunięcia pozostałych należności na drugą połowę sierpnia. Podczas Targów Książki rozmawialiśmy z naszymi partnerami biznesowymi i uprzedziliśmy ich o tym, że płatności ulęgną opóźnieniu. Spotkaliśmy się ze zrozumieniem. Jednocześnie chciałbym zaznaczyć, że w ostatnich miesiącach poprawiliśmy szybkość i terminowość naszych płatności- średnio o 15% w odniesieniu do roku ubiegłego i nadal nad tym pracujemy – powiedział w rozmowie z portalem Retailnet Mariusz Rutowicz, prezes Matras SA.

Według Gazety Wyborczej, na początku czerwca ofertę zakupu Matrasa złożył fundusz Ipopema i Firma Księgarska Olesiejuk, jedni z największych dystrybutorów książek. Jak podano, wartość transakcja to ok. 26 mln zł.

Matras SA zajmuje się dystrybucją książek na polskim rynku. W swoich księgarniach Matras oferuje ponad 130 tys. tytułów i kilka milionów egzemplarzy książek od literatury pięknej, poprzez biografie, aż po książki dla dzieci. Księgarnie Matras znajdują się w ponad 70 miejscowościach, w całej Polsce.