Brama Mazur

Mimo mniejszej dynamiki transakcji w sektorze handlowym w pierwszym kwartale 2013 roku zainteresowanie inwestorów dobrymi nieruchomościami utrzymuje się na wysokim poziomie. Świadczy o tym zawarta już w II kwartale przez fundusz London & Cambridge Properties umowa kupna trzech centrów handlowych Echo za ponad 67 mln euro, czy ogłoszona ostatnio przedwstępna umowa sprzedaży katowickiej Silesia City Center za niebagatelną sumę 412 mln euro – powiedział portalowi Retailnet, Łukasz Lorencki, konsultant, Grupa Rynków Kapitałowych, Cushman & Wakefield.

– Atrakcyjne obiekty handlowe o silnej pozycji na swoich rynkach i lojalnej grupie klientów są wciąż jednym z najbardziej pożądanych produktów na rynku. Ze względu jednak na ich ograniczoną podaż, aktywność w tym sektorze nie jest tak wysoka jak w sektorze biurowym. Z drugiej strony inwestorzy bardzo ostrożnie podchodzą do zakupu obiektów o trochę słabszej pozycji. Liczne otwarcia, które miały miejsce w ostatnich latach przyczyniły się do wzrostu konkurencji pomiędzy obiektami, a sytuacji nie poprawia obecne spowolnienie gospodarcze, osłabiające zainteresowanie najemców  nowymi lokalizacjami – dodał Łukasz Lorencki.

Cushman & Wakefield jest firmą świadczącą usługi doradcze na rynku nieruchomości komercyjnych. Reprezentuje klientów na każdym etapie procesu najmu i inwestycji w nieruchomości oraz cieszy się silną pozycją na najważniejszych rynkach świata, o czym świadczy udział firmy w wielu istotnych transakcjach nieruchomościowych. Firma Cushman & Wakefield została założona w 1917 r. i obecnie zatrudnia ponad 15 tys. pracowników w 253 biurach w 60 krajach.