Sklep Praktiker

Wniosek o wszczęcie postępowania upadłościowego związany z zadłużeniem firmy i nie wyrażeniem zgody na dalsze finansowanie programu naprawczego złożyła do sądu spółka Praktiker AG w Niemczech. Polski odział firmy Praktiker będzie dalej funkcjonował. Ponadto jest wyłączony z procedury upadłościowej.

W czwartek przed południem kurs akcji sieci Praktiker spadł w Niemczech o 67 proc., a dzień wcześniej o 20 proc. Obecnie cena jednej akcji spółki wynosi 0,14 euro.

Przypomnijmy, Praktiker w 2012 roku zanotował spadek przychodów ze sprzedaży netto o 5,6 proc., który wyniósł 3 mld euro. Rok wcześniej sprzedaż była na poziomie 3,18 mld euro.

Przychody sieci sklepów Praktiker na wszystkich rynkach poza Niemcami wyniosły 811,8 mln euro i był to spadek o 9,2 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. W Polsce sieć wygenerowała sprzedaż w tym okresie na poziomie 181,4 mln euro. To spadek o 12,3 proc. like-for-like w porównaniu do 2011 roku. Zdaniem prezesa Praktiker AG, wpływ na gorsze wyniki spółki miała sytuacja makroekonomiczna w całej Europie, a także zmiany kursów walutowych. Szczególnie dotyczy to Grecji, Węgier i Polski.

Na koniec 2012 roku Grupa Praktiker posiadała sieć 427 sklepów, czyli 12 punktów mniej niż w roku 2011. W Polsce sieć Praktikera liczy 24 markety, a łączna powierzchnia sprzedaży sieci wynosi 194,4 tys. mkw. W zeszłym roku na terenie kraju otwarto jeden nowy sklep Praktikera.