Ulice handlowe
Ulice handlowe

Najbardziej znanymi ulicami handlowymi w Warszawie są ul. Mokotowska, Nowy Świat, Marszałkowska, al. Jerozolimskie, Plac Trzech Krzyży oraz od niedawna Mysia. W Łodzi najemcy muszą najwięcej zapłacić za lokalizację przy ul. Piotrkowskiej. W Gdyni za najpopularniejszą ulicę handlową uchodzi al. Świętojańska, w Poznaniu ul. Półwiejska, w Krakowie Rynek Główny i ul. Floriańska.

Każde duże miasto w Polsce posiada kilka najważniejszych ulic handlowych. Według specjalistów z firmy Jones Lang LaSalle najemcy widzą coraz większy potencjał w ulicach handlowych. Szczególnie ci z segmentu luksusowego i premium, którzy wybierają najbardziej prestiżowe lokalizacje unikając tym samym sąsiedztwa z popularnymi sieciówkami.

– Chociaż polskie ulice handlowe nie są tak rozwinięte jak w innych europejskich miastach, obserwujemy stopniowe zmiany na lepsze, szczególnie w stolicy. Plany przebudowy domów towarowych Smyk, Sezam czy kompleksu Holland Park z markami z wyższej półki, wpłyną pozytywnie na dalszy rozwój tego segmentu w mieście. Niedawne otwarcie pierwszego w Polsce sklepu Louis Vuitton w Warszawie, dowodzi rosnącej roli w planach wielu marek lokalizacji przy ulicach handlowych, w szczególności tych z segmentów premium i luksusowego – twierdzą specjaliści firmy Jones Lang LaSalle.

W porównaniu z innymi krajami Europy (np. Wielką Brytanią, Włochami, Francją, Hiszpanią, Niemcami, a nawet Czechami i Węgrami), sektor handlu przy głównych ulicach w Polsce jest niejednolity, ale ma duży potencjał rozwoju. W ciągu ostatniej dekady uległ on znaczącej metamorfozie – kilka starszych obiektów zostało przebudowanych (Dom Dochodowy o Trzech Frontach; kilka kamienic wzdłuż Nowego Światu oraz niewielki dom handlowy Mysia3); powstały nowe budynki (Dom Handlowy vitkAc, gdzie mieszczą się światowe marki luksusowe; Holland Park; Chmielna 25 – w budowie). Projekty te znacząco wzmocniły podaż i ofertę powierzchni handlowej przy głównych ulicach i cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony najemców.

Stawki czynszowe za lokale z ofertą modową w najlepszych lokalizacjach wynoszą od 80 do 95 euro za metr kwadratowy miesięcznie.