Jan Mroczka
Jan Mroczka

– Rynek budowlany przeżywa kryzys. Produkcja budowlana spadła w tym roku o około 20 proc. Dla nas to szansa i zagrożenie. Szansa, bo mamy większe pole do negocjacji z generalnymi wykonawcami, a zagrożenie, bo musimy jeszcze uważniej niż do tej pory sprawdzać wiarygodność i kondycję finansową naszych potencjalnych partnerów – powiedział Jan Mroczka, prezes spółki Rank Progress.

Obecnie Rank Progress realizuje kilka projektów handlowych na terenie Polski. Na liście inwestycji będących na zaawansowanym etapie są m.in. centra handlowe w Chojnicach, Pile, Krośnie czy Oleśnicy.

W tym momencie kończą się ostatnie prace porządkowe na terenie inwestycji w Pile. Obecnie trwa procedura przetargowa, której rozstrzygnięcie powinno nastąpić na przełomie  lipca i sierpnia. Kolejnym etapem będzie przekazanie placu budowy i przystąpienie przez wykonawcę do prac związanych z zabezpieczeniem terenu inwestycji. Finalizujemy również proces komercjalizacji centrum handlowego Galeria Piła – mówi w rozmowie z portalem Retailnet Jan Mroczka, prezes spółki Rank Progress SA.

– W Oleśnicy rozpoczęły się roboty budowlane związane z budową ul. Oliwkowej oraz przebudową skrzyżowania z ul. Warszawską. Obecnie trwają prace ziemne. Zarówno przy zewnętrznym układzie drogowym, jak i na parkingach i drogach wewnętrznych trwają prace związane z budową kanalizacji deszczowej, sieci elektroenergetycznych i wodociągowych, a także wykonywane są przyłącza sieci do budynku. Obecnie budowa jest na etapie wykonywania robót ziemnych związanych z przygotowaniem podłoża pod fundamenty i posadzkę obiektu oraz wykonywana jest podbudowa pod nawierzchnię parkingu. Komercjalizacja sięga 100 proc. i wkrótce poinformujemy o ofercie handlowej obiektu. Nasza inwestycja będzie jedynym centrum handlowym w regionie – total catchment to ok. 154 tys. mieszkańców

Z kolei w Chojnicach dobiegają końca prace inwestycyjne, jesteśmy w trakcie przekazywania najemcom lokali – otwarcie Bramy Pomorza nastąpi bowiem już w październiku tego roku – podkreśla Mroczka.

Na liście planowanych przez spółkę inwestycji są ponadto Galeria Aviator w Mielcu oraz kolejne  inwestycje w Olsztynie, Kielcach, Warszawie, Wejherowie i Budzistowie w gminie Kołobrzeg.

W sumie do 2015 roku Rank Progress planuje oddać do użytku 10 centrów handlowych o powierzchni całkowitej blisko 340 tys. mkw. oraz powierzchni najmu 275 tys. mkw.

Więcej o inwestycjach Rank Progres w najnowszym wydaniu Shopping Center Poland oraz podczas jesiennej edycji Shopping Center Forum, gdzie przedstawiciele spółki będą dostępni przy stoisku 7.6