Prawie 150 osób jest zaangażowanych przy pracach konstrukcyjnych Galerii Jurowieckiej. Budowa obiektu w Białymstoku przebiega zgodnie z harmonogramem. Na plac budowy w każdym tygodniu trafia kolejnych kilkadziesiąt ton stali. Wykonane zostały już wszystkie pale fundamentowe przewidziane w projekcie konstrukcji. Ostatecznie galeria będzie miała trzy kondygnacje nadziemne oraz dwie podziemne.

Jak poinformował Retailnet inwestor obiektu Konstanty Strus, w sekcji 1 i 2 (róg ulic Jurowieckiej i Fabrycznej) wykonano płyty fundamentowe, a także piony w postaci słupów i tarcz. Na poziomach zero oraz -1 gotowe są już stropy. Trwają też zaawansowane prace na pierwszym piętrze. Wykonano również rampy zjazdowe z poziomu 0 na -1. Natomiast od strony ulicy Sienkiewicza, prowadzone są prace związane z szalowaniem oraz betonowaniem stropów na poziomie -1 oraz 0. Na parkingu podziemnym, który pomieści 450 aut wykonana jest już płyta fundamentowa.

Rozpoczynają się też prace w hotelowej części kompleksu. Hotel będzie miał wysokość 42 metry i 13 kondygnacji. W hotelu znajdzie się 120 pokoi gościnnych oraz kilkanaście sal konferencyjnych z zapleczem gastronomicznym. Będzie to jeden z wyższych budynków w mieście.

Równocześnie prowadzone są prace wokół obiektu. Do tej pory inwestor przebudował sieć wodno-kanalizacyjną na ulicy Jurowieckiej. W najbliższej przyszłości ulica Jurowiecka zostanie poszerzona i wyremontowana. Natomiast przy skrzyżowaniu ulic Sienkiewicza i Piłsudskiego znajdzie się kładka dla pieszych przy powstającym centrum przesiadkowym. Przebudowywany jest także most w ciągu ul. Fabrycznej w celu umożliwienia wjazdu do hotelu z Alei Piłsudskiego.

Plac budowy obsługuje 5 żurawi budowlanych. Niebawem dołączy do nich szósty.

– Galeria Jurowiecka to nowoczesny, wielofunkcyjny obiekt, łączący funkcje handlowe, rozrywkowe, gastronomiczne i hotelowe – mówi Konstanty Strus realizujący inwestycję. – Śródmiejska lokalizacja nobilituje, ale i zobowiązuje. Tworzymy obiekt, który ma służyć mieszkańcom, ale również tworzyć nową jakość w zabudowie śródmieścia. Na powierzchni 25 000 metrów kwadratowych najmu powstanie około 130 lokali, w tym wielosalowe kino i food court. Funkcje handlowe uzupełnia trzygwiazdkowy hotel Ibis Style mieszczący około 130 pokoi. Wśród najemców są min.: supermarket Stokrotka, 6-salowe kino Helios, wszystkie marki Grupy LPP: Reserved, Mohito, Sinsay, Cropp, House, Home&You, Rossmann, Carry, Adidas, Reebok, Apteka Cefarm i wiele innych. W obiekcie znajdzie się także różnorodna oferta gastronomiczna z takim najemcami jak: McDonald’s, Hokus Pokus, Sixty Six, kawiarnia Coffe Club, Grycan i wielu innych. Budynek w stanie surowym będzie oddany zgodnie z harmonogramem, czyli pod koniec 2013 roku. Natomiast otwarcie Galerii Jurowieckiej wraz z hotelem przewidziane jest na jesień 2014 roku.

Firma Konstantego Strusa prowadzi równolegle prace przy budowie drugiego centrum handlowego- Galerii S w Siedlcach. Przedsiębiorstwo Budowlane Konstanty Strus powstało w 1991 roku. Firma początkowo koncentrowała się na budownictwie mieszkaniowym realizując inwestycje w Siedlcach. Z czasem pojawiły się inwestycje mieszkaniowe w Warszawie i innych miastach Polski. Obecnie firma zatrudnia 250 osób i oprócz galerii handlowych realizuje kilkanaście inwestycji mieszkaniowych min.: na warszawskich Bielanach, Bemowie, Woli.

Architektem galerii jest firma Bulak Projekt. Za komercjalizację Galerii S w Siedlcach oraz Galerii Jurowieckiej w Białymstoku odpowiada firma Aspenn.