Manufaktura

Łódzka Manufaktura otrzymała certyfikat BREEAM In-use w kategorii Building Management z oceną Excellent. W ciągu zaledwie dwóch lat Manufaktura zapracowała na piątą gwiazdkę na certyfikacie.

– Przejście przez tak szczegółowy proces badania, jakim jest BREEAM In-Use, z bardzo dobrymi wynikami było dla nas powodem ogromnej satysfakcji, ale nie spoczęliśmy na laurach – mówi Sławomir Murawski, dyrektor Manufaktury. – Praktycznie od razu przystąpiliśmy do pracy nad podwyższeniem ekologicznych standardów.

Na poprzednią wysoką ocenę certyfikacji Manufaktury wpływ miały energooszczędne systemy oświetlenia, klimatyzacji i ogrzewania sterowane systemem BMS, procedury gospodarowania odpadami, ich utylizacji, stosowanie przyjaznych dla środowiska materiałów budowlanych i wykończeniowych. Znaczenie dla uzyskanej punktacji miały też udogodnienia komunikacyjne oraz równowaga pomiędzy obszarem zabudowanym a terenami ekologicznymi, czyli rozległymi terenami zielonymi. W audycie BREEAM In-use, jak i w innych podobnych systemach, proces oceny jest niezwykle szczegółowy i opiera się na wielu kryteriach. Dzięki temu nie tylko można rzetelnie określić wynik, ale też wskazać obszary do dalszego udoskonalenia. Z tej właśnie wiedzy postanowili skorzystać zarządzający Manufakturą.

BREEAM In-use jest stosowanym w Europie systemem certyfikowania obiektów już istniejących. Po raz pierwszy Manufaktura poddała się jego ocenie dwa lata temu. Zdobyła wtedy aż dwa czterogwiazdkowe certyfikaty z oceną bardzo dobrą: jeden w zakresie ekologicznej charakterystyki obiektu, a drugi właśnie w dziedzinie ekologicznego zarządzania budynkiem.

Od czasu poprzedniego badania w Manufakturze wprowadzony został system zarządzania ochroną środowiska, potwierdzony certyfikatem ISO14001, powstało kilka dokumentów określających racjonalizację transportu, minimalizację zużycia paliw oraz zrównoważoną politykę zakupów produktów, takich jak środki czystości czy materiały do prac remontowych. Wypracowane zostały rozwiazania prowadzące do zmniejszenia zużycia energii i wody, a także kilkuletni plan wymiany oświetlenia na energooszczędne oświetlenie LED, który jest już wdrażany.

– Zachęcamy naszych najemców do wdrażania poszczególnych strategii i zaleceń, wprowadziliśmy też nowe zapisy do umów najmu – dodaje Sławomir Murawski. – Dzięki usprawnieniu systemu gospodarowania odpadami, nowym regulaminom i instrukcjom, udaje się nam nie tylko zminimalizować wpływ na środowisko, ale też wypracować realne, mierzalne oszczędności.

W ostatnim czasie powstały również raporty ekologiczne obejmujące wdrożone już plany działania na rzecz zachowania miejscowej bioróżnorodności i poprawy wartości ekologicznej terenu. Oznacza to między innymi, że zarządzający wiedzą jak dbać o szatę roślinną Manufaktury i jej otoczenia, jakie gatunki drzew czy krzewów wybierać do jej uzupełnienia, a jakich unikać.

To tylko część z działań, które podjęte zostały dla podniesienia standardów ekologicznych w Manufakturze i po to, by obiekt stał się jeszcze bardziej przyjazny użytkownikom. Wszystkie zmiany i nowe procedury trafiły pod lupę licencjonowanego asesora BREEAM z firmy Grontmij, który zweryfikował potwierdzające je dowody, dzięki czemu zarządzanie (Building Management) uzyskało ocenę „Excellent” i pięć gwiazdek.

Manufaktura to kompleks handlowo-usługowo-rozrywkowy o powierzchni najmu wynoszącej 125 000 mkw. Znajduje się on w Łodzi, w zabytkowych, dziewiętnastowiecznych budynkach pofabrycznych. Jego powierzchnia wynosi 27 ha. W Manufakturze jest ponad 300 lokali, w tym 58 lokali typu Medium Size, prawie 200 butików oraz prawie 50 restauracji, kawiarni, pubów. Kluczowymi partnerami projektu są Leroy Merlin oraz Cinema City Poland, a głównymi najemcami są Real, Saturn, kręgielnia Grakula, Van Graaf, C&A, H&M oraz Alma. W Manufakturze zlokalizowany jest również czterogwiazdkowy hotel Andel’s.

Manufaktura należy obecnie do Union Investment. Powstała jako flagowy projekt Apsys Polska, globalnego operatora, inwestora, dewelopera, agenta ds. najmu, który po sprzedaży obiektu nadal nim zarządza.