Wizualizacja CH Serenada

Pekao SA i Bank Zachodni WBK SA udzieliły kredytu w wysokości 95 milionów euro na budowę centrum handlowego Serenada w Krakowie. Aktualnie komercjalizacja najnowszej inwestycji spółki Mayland przekracza 50 proc.

Finansowanie projektu – w wysokości 140 milionów euro – zostało uzgodnione pod koniec 2014 roku. Podpisaniu umowy kredytowej w wysokości 95 milionów euro towarzyszy wniesienie środków własnych w wysokości 45 milionów euro przez Grupę Foncière Euris (Manufaktura, Riviera, Posnania) oraz Mayland (Karolinka, Pogoria, Jantar, Riviera). W Konsorcjum na finansowanie Serenady Bank Pekao SA pełni funkcję większościowego kredytodawcy, banku aranżującego oraz agenta finansowania, Bank Zachodni WBK SA występuje zaś w roli banku współfinansującego oraz aranżującego transakcję.

– Bardzo cieszymy się z udzielonego kredytu na budowę Serenady przez konsorcjum renomowanych banków – partnerów wielu naszych projektów od lat. Jesteśmy zadowoleni z zaufania jakim po raz kolejny obdarzyły nas te dwa banki, z którymi zrealizowaliśmy już Centrum Riviera. Serenada uzupełni ofertę w strefie Olszy – składającą się dotychczas głównie z hipermarketu i sklepu z wyposażeniem wnętrz – o bogatą ofertę modową i rozrywkową, której brak w północnej części Krakowa – mówi Maciej Kiełbicki, dyrektor zarządzający Mayland Real Estate.

– Transakcja potwierdza naszą strategię zapewnienia finansowania znanym i doświadczonym deweloperom i jest dowodem na to, że jesteśmy stabilnym partnerem bankowym. Cieszę się, że spółka Mayland Real Estate zwróciła się o finansowanie tego projektu do Banku Pekao – skomentował Marek Koziarek dyrektor zarządzający w Banku Pekao SA.

– Bank Zachodni WBK angażuje się w najlepsze projekty handlowe; od lat jesteśmy partnerem finansowym największych i najbardziej udanych inwestycji komercyjnych w Polsce. Wiarygodność dewelopera ma dla nas szczególne znaczenie. W przypadku Mayland Real Estate oceniamy ją bardzo wysoko – podkreślił Piotr Kucharski, dyrektor w Departamencie Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej w Banku Zachodnim WBK S.A.

Kredytodawcom doradzał Hogan Lovell. Kredytobiorcy doradzał Dentons (obsługa prawna), Colliers oraz Prospero Management LLP.

Oferta Serenady opierać się będzie na trzech głównych sieciach modowych w Polsce: Grupie LPP (Reserved, Mohito, Cropp, House, Sinsay, Home & You), Grupie Inditex (Zara, Bershka, Stradivarius, Pull and Bear, Zara Home, Massimo Dutti, Oysho) oraz H&M. Operatorem spożywczym Serenady będą delikatesy Piotr i Paweł. Znajdzie się tutaj bogata część restauracyjna (10 proc. powierzchni najmu), która będzie posiadać bezpośrednie połączenie z Multikinem.

Aglomeracja Krakowa posiada najniższy współczynnik powierzchni handlowej w przeliczeniu na mieszkańca w Polsce, tj. 260 mkw. na 1000 mieszkańców (420 mkw. w Warszawie i Wrocławiu, 520 mkw. w Trójmieście, 580 mkw. w Poznaniu wg raportu CBRE z 2014 r.), a centrum będzie zlokalizowane w północnej części, która ma ten czynnik na jeszcze niższym poziomie (mieszka tu 58 proc. populacji, ale znajduje się tutaj tylko 35 proc. oferty handlowej Krakowa). Dojazd do Serenady będzie ułatwiony dzięki nowemu wiaduktowi drogowemu, który ułatwi dojazd klientom z zachodu i wyjazd w kierunku wschodnim.