Zdobyto inwestorów dla nowego funduszu, fot. Shutterstock

Wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych w regionie EMEA może wzrosnąć w bieżącym roku o 20 proc. do 247 mld euro w porównaniu z ok. 206 mld euro w 2014 r. – prognozują eksperci z Działu Rynków Kapitałowych w regionie EMEA firmy Cushman & Wakefield.

W opinii ekspertów C&W zwiększy się udział w rynku inwestycyjnym nieruchomości handlowych i logistycznych i we wszystkich segmentach inwestorzy będą poszukiwać aktywów wysokiej jakości.

Duży wpływ na rozwój rynków najmu będą miały m.in. zmieniające się potrzeby konsumentów.

– Podaż kształtuje trendy na wielu rynkach najmu, ale potrzeby zmieniają się wraz z nowymi technologiami oraz nowymi modelami pracy i stylem życia, a także zachowaniami zakupowymi. Zmiany te będą kluczowym czynnikiem popytu na wszystkich rynkach europejskich – twierdzą analitycy C&W

Eksperci przewidują powolny wzrost czynszów

– Ze względu na niewielki i niestabilny wzrost gospodarczy dla firm najważniejsza będzie przystępność ekonomiczna najmu. Rosnący popyt na efektywną powierzchnię zacznie wywierać presję wzrostową na czynsze. Czynnikiem amortyzującym ten proces mogą być spadające ceny surowców, jeżeli obniżą się koszty budowy. Czynsze za najlepsze powierzchnie, zwłaszcza na rynkach Europy Zachodniej, mogą wzrosnąć w 2015 r. o 2-3 proc. przy dobrych perspektywach wzrostu dla najważniejszych głównych ulic handlowych i centrów handlowych. Niemniej jednak ze względu na ograniczoną nową podaż najbardziej mogą wzrosnąć czynsze za powierzchnie biurowe. Zważywszy na coraz większą rolę logistyki w segmencie e-commerce, znacząco poprawiły się także prognozy dla rynku powierzchni magazynowej, ale nadal istnieje ryzyko słabszego wzrostu czynszów na rynkach drugorzędnych we wszystkich sektorach – szacują eksperci Cushman&Wakefield.

Europa będzie przyciągać inwestorów

Europa wobec rosnącej podaży i popytu oraz poprawy płynności dzięki polityce luzowania ilościowego będzie nadal przyciągać inwestorów globalnych, aczkolwiek w nieco wolniejszym tempie niż w 2014 r. Wzrośnie znaczenie inwestorów krajowych i regionalnych w wyniku coraz większych inwestycji funduszy. Wartość inwestycji zagranicznych może wzrosnąć o 30 proc., a krajowych – o 15 proc. W przypadku inwestycji globalnych i regionalnych prognozuje się wzrost odpowiednio o 30-35% i 20 proc. – wynika z raportu Cushman & Wakefield.