Shopping Center Forum
Shopping Center Forum

Udział w zimowej edycji Shopping Center Forum 2015 potwierdzili przedstawiciele renomowanych krajowych i międzynarodowych kancelarii prawnych.

Uczestnikami Forum będą m.in. adwokaci i radcowie prawni z takich kancelarii jak Magnusson, Baker & McKenzie, Causa Finita, Kancelaria Prawnicza Piotr Waraksa, Browne Jacobson czy Hogan Lovells.

Jednym z kluczowych tematów poruszanych podczas Forum będzie kwestia warunków umów najmu w erze omnichannel. Prelegenci SCF 2015 – Robert Szczepanek z Causa Finita oraz Sarah Parkinson z Browne Jacobson opowiedzą o zmianach prawnych na rynku nieruchomości i przedstawią nowe modele umów najmu.

Umowy najmu w erze omnichannel

Uczestnicy Forum dowiedzą się m.in. czy zapisy w umowach są wystarczająco elastyczne i przystosowane do ewoluującego handlu, czy możliwe jest funkcjonowanie sklepu w trybie 24/7 aby umożliwić realizowanie odbioru zamówień internetowych oraz czy można część wynajmowanej powierzchni przeznaczyć na regionalny hub magazynowy.

– W ostatnim czasie znacznie wzrosło również znaczenie magazynów oraz centrów dystrybucji, z uwagi na coraz większą popularność usługi click and collect oraz wysyłki bezpośrednio do klienta. Konsumenci oczekują coraz szybszych dostaw, tego samego bądź następnego dnia. Chcą też mieć możliwość odbioru towaru w sklepie. Sprzedawcy omnichannel muszą odpowiadać na te oraz inne potrzeby rynku e-commerce, a wszelkie dokumenty prawne dostosowywać do zmian rynkowych – podkreśla Sarah Parkinson z brytyjskiej kancelarii Browne Jacobson.

Spełnić oczekiwania najemców

– Podczas zimowej edycji SCF chcielibyśmy kontynuować temat problemów branży deweloperów centrów handlowych w Polsce. Nie ulega bowiem wątpliwości, że branża znajduje się aktualnie w defensywie, rynek zaś jest niesymetryczny, a podaż powierzchni handlowej w znacznej mierze przewyższa popyt – mówi z kolei Robert Szczepanek z kancelarii Causa Finita.

– Chcielibyśmy znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego taka sytuacja ma miejsce oraz zastanowić się nad sposobem powrotu do normalności. Pokłosiem takiej sytuacji jest oczekiwanie najemców, że deweloperzy przejmą odpowiedzialność za sukces komercyjny działalności detalicznej w ich lokalach. Prowadzi to do wielu nieporozumień i sporów, często znajdujących finał w sądach. Z naszych doświadczeń wynika, że szczera dyskusja w otwartej formule budzi największe zainteresowanie uczestników Forum – dodaje Szczepanek.

Shopping Center Forum 2015 Winter Edition odbędzie się już 3 marca. Udział w Forum potwierdziło już ponad pół tysiąca uczestników. Pełen program Forum na stronie: www.shoppingcenterforum.com