payU Ukraina

Należący do międzynarodowej grupy Naspers operator płatności internetowych PayU zamierza zakończyć działalność na Ukrainie. PayU obecny jest na tamtejszym rynku od 2012 roku.

Spółka PayU podjęła decyzję o wycofaniu się z ukraińskiego rynku w oparciu o „szacunki obecnych i przyszłych warunków rynkowych”.

Ukraiński serwis AIN.UA stwierdził, że dotychczasowe osiągnięcia PayU na Ukrainie, zwłaszcza jeżeli chodzi o zdobycie udziałów rynkowych, trudno uznać za sukces. Serwis zasugerował również, że rozwój PayU w Ukrainie mógł zostać zahamowany przez fluktuacje kadry zarządzającej.

PayU wywiąże się ze zobowiązań

Ukraiński oddział PayU zapowiedział, że wywiąże się ze wszystkich zobowiązań względem swoich dotychczasowych klientów. „Firma położy szczególny nacisk na dopełnienie formalności względem swoich pracowników, sprzedawców oraz udziałowców z zewnątrz” – oświadczył Yaroslav Doroshenko, Dyrektor Sprzedaży Krajowej. „Planujemy skorzystać ze wszystkich możliwych rozwiązań, aby sprawnie przejść przez ten okres zmian” – dodał.

PrivatBank przejmie obowiązki PayU

PayU w listach do swoich klientów wyjaśnił, że po wycofaniu się z ukraińskiego rynku wszystkie operacje płatności będą przeprowadzane przez lokalny PrivatBank. To największy bank komercyjny na Ukrainie pod względem liczby klientów, udzielanych pożyczek oraz płaconych do państwowego budżetu podatków. Siedziba zarządu PrivatBanku znajduje się w Dnipropetrovsku, w centralnej Ukrainie.

Warto przypomnieć że już wcześniej, w maju 2014 roku, zamknięta została na Ukrainie porównywarka cenowa Vcene.ua, projekt należący do Grupy Allegro. Powód? Brak satysfakcjonujących wyników sprzedażowych. Na rynku ukraińskim sukcesy odnosi za to Prom.ua, inny portal należący do poznańskiej grupy.

Naspers, z siedzibą w Republice Południowej Afryki, jest właścicielem spółek należących do Grupy PayU. Naspers MIH oferuje usługi oparte na różnego rodzaju technologiach medialnych i komunikacyjnych na całym świecie. W Afryce są to przede wszystkim media drukowane oraz telewizja. W Europie Środkowej i Wschodniej, w Azji oraz w Ameryce Południowej są to m.in. platformy internetowe umożliwiające ich użytkownikom wymianę informacji oraz handel. W Polsce Naspers poprzez spółki zależne należące do Grupy MIH jest właścicielem min. serwisów PayU, Allegro, otoMoto, otoDom, Ceneo, CoKupić, iStore, Gadu Gadu, Lokalo, Bankier i Wykop.