Salon Empik
Salon Empik na dworcu

W 2014 roku łączna zagregowana wartość aktywów spółek portfelowych Penty wzrosła do 6,7 mld euro. Zgodnie z zaudytowanymi wynikami finansowymi – zysk netto Penty wyniósł 70 mln euro.

W 2014 roku Penta zainwestowała łącznie 330 mln euro w akwizycje nowych projektów, jak również rozwój dotychczasowego portfolio inwestycyjnego. Łączna wartość inwestycji na rynku polskim wyniosła 100 mln euro.

Penta umocniła swoją pozycję w segmencie ochrony zdrowia poprzez dokonane akwizycje: sieci aptecznej Apteka Mediq w Polsce, trzech sieci aptecznych w Czechach, trzech szpitali lokalnych i polikliniki na Słowacji.

Grupa EM&F

Polska jest jednym z kluczowych rynków dla Penty – udział polskich aktywów wynosi ponad 20 proc. Penta rozwija aktualnie na rynku polskim 7 projektów inwestycyjnych, w tym trzy spółki notowane na GPW w Warszawie. Polskie portfolio Penty stanowi ponad 20 proc. łącznej wartości aktywów grupy w skład której wchodzi m. in. Grupa EM&F.

– Jesteśmy zadowoleni z wyników finansowych w ubiegłym roku. Odzwierciedlają one udaną transformację Penty z funduszu typu Private Equity w długoterminowego inwestora strategicznego. Spośród naszych 16 spółek portfelowych – 12 firm odnotowało ponadprzeciętne wzrosty versus rynek. Cieszę się, że Penta ma mocne podstawy do dalszego rozwoju jako solidny i godny zaufania partner dla pracowników w naszych spółkach portfelowych i naszych klientów – mówi Jaroslav Haščák, partner zarządzający Penta Investments.

Penta

Penta jest środkowoeuropejską grupą inwestycyjną, założoną w 1994 r, działającą głównie w sektorach: ochrony zdrowia, usług finansowych, produkcji, handlu detalicznego i nieruchomości. Grupa zarządza funduszem typu evergreen, należącym do partnerów – jedynych udziałowców firmy. Całkowita wartość aktywów Penta wyniosła w 2014 r. 6,7 mld euro. Penta działa w ponad 10 krajach Europy i prowadzi biura w Pradze, Bratysławie, Warszawie i Monachium.