Accenture konsumenci mobilnie

Aż 44% osób w wieku 25-34 lata instaluje na swoich smartfonach aplikacje zakupowe na system Android. Najpopularniejszą jest aplikacja Allegro – tak wynika z badania Mobience.

Jak wynika z danych zebranych przez aplikację badawczą Mobience, młodzi internauci najchętniej korzystali z aplikacji Allegro (47%). Na drugim miejscu listy znalazła się aplikacja OLX (43%). Na kolejnych miejscach – portal społecznościowy Facebook (39%), komunikator Skype (39%) oraz Messenger (37%).

Młodzi konsumenci motorem napędowym e-commerce

Wszystkie okazały się popularniejsze od GG (30%). Na uwagę zasługują również aplikacje dotyczące rozkładów jazdy komunikacji miejskiej. Z Jak dojadę, skorzystało 33% użytkowników w danej grupie wiekowej. Aplikacja ta zapewnia szybki dostęp do wyszukiwarki połączeń transportem publicznym. Z Aplikacji Mobile MPK skorzystało natomiast 28%.

Użytkownicy w grupie wiekowej 25-34 często korzystają również z aplikacji bankowych (46%), co również przekłada się na ich możliwości zakupowe – mobilne. Podsumowując, jest to najbardziej otwarta grupa wiekowa zarówno na zakupy jak i transakcje bankowe przy użyciu urządzeń mobilnych. Co ciekawe, ogólnie – mężczyźni równie ochoczo użytkują aplikacje zakupowe (53%), co kobiety (47%).

Bardziej zaangażowany klient

Badania Spicy Mobile wskazują również inny trend – użytkownicy mobilnych aplikacji bankowych zdecydowanie częściej niż pozostali posiadacze smartfonów korzystają z aplikacji e-commerce

Zespół badaczy wziął „pod lupę” grupę użytkowników smartfonów, którzy w danym okresie mieli zainstalowane aplikacje banków PKO Bank Polski, mBank, Raiffeisen POLBANK, neoBank, eurobank, GetIn Bank, Bank Zachodni WBK, ING, Millenium Bank, Alior Bank. Z badania wynika, że z aplikacji bankowych korzysta więcej mężczyzn (57%) niż kobiet (43%).

„Analiza danych potwierdziła, że klient banku korzystający z aplikacji mobilnych jest bardziej zaangażowany w zakupy on-line” – mówi Małgorzata Wołejko, Mobile Audience Measurement Director w Spicy Mobile. „Informacje o aktywności użytkownika w naturalnych obszarach jego zainteresowań to cenna wiedza o potencjalnych możliwościach kontaktu z klientem banku.”

Do najpopularniejszych aplikacji bankowych instalowanych przez klientów polskich banków należą: mBank, ING, BZWBK, IKO Bank Polski i GetIn Bank, a użytkownicy używający aplikacji bankowych są bardziej aktywni: więcej czasu spędzają na rozmowach telefonicznych i wysyłaniu sms-ów.

Dane pochodzą z aplikacji badawczej Mobience udostępnionej przez agencję Spicy Mobile. Aplikacja służy lepszemu poznaniu zasad kierującymi środowiskiem urządzeń mobilnych. Użytkownicy bezpłatnie instalując aplikacje na swoim telefonie/tablecie dołączyli do panelu badawczego, mając tym samym realny wpływ na rozwój Internetu.

Autor raportu, firma Spicy Mobile, jest agencją marketingu mobilnego. Oferuje indywidualne rozwiązania reklamowe oraz narzędzia i produkty, które pomagają firmom i markom w realizacji działań na urządzeniach mobilnych.

Założycialami firmy są Rafał Karczewski i Artur Zawadzki, poprzednio m.in. prezes Gemius SA oraz wiceprezes IAB Polska. Rafał Karczewski związany był zaś z Polsat Media, gdzie pełnił funkcję dyrektora sprzedaży ds. internetu. Pracował również w firmie Gemius.