google android pay

W odpowiedzi na Apple i Samsung Pay, nadszedł Android Pay. System będzie umożliwiał płacenie za pomocą smartfona w ponad 700 tys. punktach sprzedaży.

Android Pay to interfejs programistyczny aplikacji (API – Application Programming Interface), pozwalający na komunikację pomiędzy programami. Android Pay umożliwia płacenie kartami kredytowymi za pomocą aplikacji mobilnej Android. Aby korzystać z Android Pay, wystarczy odblokować telefon, umieścić go przy terminalu i czekać na finalizację płatności. Nie trzeba otwierać aplikacji, by system połączył się z terminalem. W trakcie operacji, zostaje utworzony wirtualny numer konta, dzięki czemu numer karty płatniczej nie jest udostępniany do informacji sklepom. Po przelaniu pieniędzy, otrzymamy potwierdzenie płatności oraz szczegóły transakcji. Przy zakupach u wybranych retailerów, programy lojalnościowe i oferty specjalne zostaną automatycznie uwzględnione podczas płatności.

700 tys. partnerów

Android Pay jest partnerem ponad 700 tys. sklepów, takich jak Whole Foods, Subway, Coca Cola, McDonald’s czy Macy’s. Google deklaruje, że Android Pay będzie współpracował z najważniejszymi kartami bankowymi jak Visa, MasterCard, Discover oraz z dużymi firmami telefonicznymi jak T-Mobile czy Verizon.

Jeremy Nicholds, dyrektor zarządzający ds. rozwiązań mobilnych w Visa Europe, powiedział: „Dzisiejszy komunikat to kolejne potwierdzenie zapowiedzi Visa Europe, że rok 2015 przyniesie powszechne udostępnienie płatności mobilnych konsumentom. Cieszy nas perspektywa współpracy z Google przy udostępnieniu platformy Android Pay użytkownikom kart Visa, którzy uzyskają w ten sposób możliwości płacenia swoimi ulubionymi kartami w oparciu o bezpieczne rozwiązania, takie jak technologia zbliżeniowa Visa i nasza nowa platforma tokenizacyjna”.

System płatniczy będzie zintegrowany z innymi aplikacjami jak Groupon, Etsy, Domino’s, Hotel Tonight, Wish i Uber. Podczas płatności w sklepach internetowych, nie będzie konieczności wprowadzania danych karty bankowej oraz adresu dostawy. Do przeprowadzenia płatności wystarczy wybór opcji “Buy with Android Pay,” która dokończy formalności za nas.

Bezpieczeństwo w Android Pay

“Współpracujemy z wiodącymi sieciami płatności oraz instytucjami finansowymi w USA, by zaopatrzyć was w standardową tokenizację. Gdy będziecie robić zakupy w sklepie, Android Pay nie prześle numeru waszej karty kredytowej bądź debetowej. Zamiast tego system użyje wirtualnego numeru konta zastępującego informacje o waszym koncie. A gdy wasz telefon zostanie ukradziony, będziecie mogli skorzystać z Android Device Manager, by błyskawicznie zablokować wasze urządzenie z dowolnego miejsca, zabezpieczyć je nowym hasłem lub całkowicie oczyścić z informacji personalnych” – czytamy na oficjalnym blogu Android.

Autorzy bloga podają, że Android Pay będzie można pobrać z Google Play już niedługo.