Ewa Szafrańska-Mądry, Balmain Asset Management
Ewa Szafrańska-Mądry, Balmain Asset Management

– Podmioty inwestycyjne zarówno wchodzące, jak i obecne na rynku szukają tzw. corowych projektów. Jest ich mało ale czasami się pojawiają. Obecnie w procesie sprzedaży znajdują się m.in. takie centra handlowe jak Karolinka w Opolu, Pogoria w Dąbrowie Górniczej, Riviera w Gdyni i Platan w Zabrzu – mówi w rozmowie z redakcją Retailnet.pl Ewa Szafrańska Mądry, dyrektor zarządzająca CEE w Balmain Asset Management

Retailnet: Jak wyglądają plany biznesowe spółki Balmain Asset Management w zakresie inwestycji na rynku powierzchni handlowych?

Ewa Szafrańska: Chcemy być bardzo aktywni inwestycyjnie na rynku nieruchomości komercyjnych w różnych obszarach naszej działalności. Jako inwestor i coinwestor przyglądamy się kilku nieruchomościom (głównie na rynku retailowym), które leżą w obszarze naszego zainteresowania i wpisują się w naszą strategię. Takie działania podejmujemy w Polsce oraz w Czechach, ponieważ i na tym rynku jest kilka interesujących nas projektów, które analizujemy. Mamy nadzieję skonkretyzować nasze plany inwestycyjne do końca roku. To mógłby być początek naszej działalności operacyjnej na rynkach innych krajów regionu CEE. Drugim obszarem, z którego Balmain wyrósł jest doradztwo i świadczenie usług w zakresie szeroko pojętego asset managementu. W tym zakresie kontynuujemy rozwój, szukamy nowych tematów aby rozszerzyć nasz portfel.

Ponadto duży nacisk kładziemy na property management. To nowa odnoga biznesowa naszej działalności, która funkcjonuje od półtora roku. Zarządzanie nieruchomościami może łączyć się z aktywnością inwestycyjną, której naturalną konsekwencją często bywa asset i property management. Na pewno przez najbliższe lata będziemy intensywnie rozwijać tę działalność.

Jakie obiekty handlowe pod względem przejęć są w kręgu zainteresowania Balmain Asset Management i Waszych inwestorów?

Inwestorzy pozostawiają nam dość dużą swobodę w obszarze inwestycyjnym. Nie mamy sztywnych ram określających wielkość, format obiektu, czy region, dlatego w polu naszych zainteresowań są zarówno duże dominujące centra handlowe w największych miastach w Polsce i w Czechach, jak i centra typu convenience, retail parki, outlety albo śródmiejskie i osiedlowe galerie handlowe. W mniejszych, kilkudziesięciotysięcznych miastach interesują nas obiekty o powierzchni najmu nie mniejszej niż 6-7 tys. mkw. W przypadku tych mniejszych obiektów bylibyśmy zainteresowani większymi portfelami.

Ponadto Balmain jako asset manager jest żywo zainteresowany centrami handlowymi pierwszej generacji, które masowo powstawały na początku wielkiej ekspansji powierzchni handlowych w latach 90-tych. Mamy ogromny apetyt na tego typu projekty. Nasza wiedza i zasoby pozwalają nam przeprowadzić analizy potencjału takiego centrum handlowego pod względem rozbudowy, przebudowy, modernizacji lub przeformatowania obiektu i wykreowania dla niego nowej wartości.

Fundusze mają ogromne zasoby finansowe do wydania. Czy jest dużo aktywów na sprzedaż?

Rzeczywiście, na rynku jest sporo equity. Podmioty inwestycyjne zarówno nowo wchodzące, jak i obecne na rynku szukają tzw. corowych projektów. Jest ich mało ale czasami się pojawiają. Obecnie w procesie sprzedaży znajdują się m.in. takie centra handlowe jak Karolinka w Opolu, CH Pogoria w Dąbrowie Górniczej, CH Riviera w Gdyni i CH Platan w Zabrzu. Z oficjalnych informacji z rynku wynika, że ich kupnem zainteresowanych jest wiele podmiotów.

Pewna grupa właścicieli obiektów handlowych swoje plany sprzedażowe ze względów strategicznych odsuwa w czasie na kilka lat i na takie transakcje trzeba będzie jeszcze poczekać.

Jakie fundusze inwestycyjne są najbardziej aktywne na polskim rynku?

Po transakcjach ostatniego roku widać obecność wielu graczy inwestycyjnych na rynku retailowym. Bardzo aktywny jest np. nowy fundusz inwestycyjny, który kupił ostatnio CH Solaris w Opolu i na pewno będzie się przyglądał następnym potencjalnym nieruchomościom. Inne fundusze działające już na naszym rynku będą również dalej inwestować w Polsce. Ponadto pojawiają się lokalni polscy inwestorzy, którzy szukają obiektów w regionie.

Czy w związku z poszerzeniem w 2014 roku kompetencji spółki o usługi zarządcze planujecie zwiększyć swoją obecność na rynku w tym zakresie?

Po roku działalności w obszarze property management zarządzamy czterema centrami handlowymi: Aura Centrum Olsztyna, Galeria Panorama w Poznaniu, Family Point we Wrocławiu i wybudowane przez nas Centrum Galardia w Starachowicach. Chcemy mocno powiększyć portfel projektów, którymi moglibyśmy zarządzać zarówno w nowo powstających centrach handlowych, jak i istniejących obiektach. Intensywnie działamy w tym kierunku i do końca roku planujemy powiększyć nasz portfel nieruchomości.

Balmain Asset Management ma duży zespół property management z pełnym działem finansowym, księgowością i marketingiem – jest to kilkanaście osób w biurze w Warszawie plus zespoły w zarządzanych przez nas centrach handlowych. Na czele property managementu stoi Rafał Grzeszek wspierany w obszarze operacyjnym przez Dorotę Suchodolską, Dominika Piwka w zakresie marketingu i PR oraz Andrzeja Plita i Andrzeja Braciszewskiego odpowiedzialnych kolejno za finanse i techniczne utrzymanie obiektów