obsessive bold ecommerce

Obsessive, producent najbardziej rozpoznawalnej i najchętniej kupowanej bielizny erotycznej w kraju, zdecydował się na unowocześnienie systemów sprzedaży online dla klientów B2C i B2B. Za wprowadzenie nowych rozwiązań odpowiedzialna jest agencja Bold Brand Commerce.

Marka Obsessive dostępna jest już w kilkudziesięciu krajach na całym świecie. Dynamiczny wzrost sprzedaży spowodował, że firma zdecydowała się wprowadzić zmiany w swoim e-sklepie: wizualne i technologiczne.

Przejście  na nowy, lepszy silnik, było kwestią czasu. Tak samo jak decyzja o wyborze Magento. Platforma sprzedażowa obsługująca dwa kanały B2C oraz B2B musi być wydajna, bezawaryjna i elastyczna. Pod tymi względami Magento pasuje  idealnie.

Większe możliwości dzięki Magento

W procesie zmian nacisk położony będzie na nową szatę graficzną, zwiększenie użyteczności oraz wyjątkowe doświadczenie zakupowe. Pozwoli to lepiej zakomunikować wartości marki: radość, zabawa, bliskość, ekscytacja, spontaniczność itp., które definiuje jasno określona strategia.

„Chcemy pokazać naszym klientom nie tylko sam produkt,  czyli zmysłowe zdjęcia bielizny, ale także dostarczyć inspiracji i niezwykłej satysfakcji z zakupu. Pragniemy, aby nowa kreacja była zarówno maksymalnie użyteczna, jak i nakłaniała do wejścia w społeczność Obsessive” – mówi Tomasz Szpila, wiceprezes zarządu Obsessive.

Metamorfozie ulegnie także platforma do obsługi klienta biznesowego. Dzięki temu nie tylko będzie lepiej wyeksponowana, ale przede wszystkim wzrośnie jej funkcjonalność. Co z kolei przełoży się na wyższy poziom obsługi klientów B2B.

Budowa relacji klienta z marką e-sklepu

Zdaniem ekspertów z firmy Bold Brand Commerce, historia klienta i poziom jego zainteresowania ofertą wahają się w zależności od etapu jego „cyklu życia” w sklepie. Zazwyczaj klientów można podzielić na cztery grupy:

1. KLIENT O NISKIM LUB JESZCZE NIEZNANYM POZIOMIE ZAINTERESOWANIA I O KRÓTKIEJ HISTORII ZAKUPÓW.

Do tej grupy klientów należą niemal wszyscy nowi oraz jednorazowi, przypadkowi klienci. Polityka komunikacji z takimi konsumentami powinna koncentrować się przede wszystkim na budowaniu z nimi więzi emocjonalnej oraz podstawowej świadomości obietnicy marki. Właściwym postępowaniem jest tu uważne monitorowanie działań klientów, które wskaże, jakie kolejne kroki należy podjąć.

2. KLIENT Z KRÓTKĄ, ALE INTENSYWNĄ HISTORIĄ ZAKUPÓW.

Klienci z tego segmentu prawdopodobnie pozytywnie zareagują na próbę zainteresowania ich dosprzedażą (up-selling i cross-selling). Wnioskuje się to na podstawie ich raczej wysokiej, potwierdzonej motywacji do zakupów. Sprzedawca ma za zadanie maksymalnie wykorzystać podjętą już prawie decyzję klienta o zakupie. Nie ma przy tym pewności, że klient tego typu na długo pozostanie zainteresowany ofertą.

3. KLIENT O DŁUGIEJ HISTORII W SKLEPIE, ALE O NISKIEJ KWOCIE ZAKUPÓW.

Często jest to osoba  w jakimś stopniu zainteresowana danym produktem lub usługą, która może jednak wybrać ofertę konkurencji albo której sprzedawca nie dostarczył wystarczającej motywacji do dokonania zakupu. Możliwe też, że klient należący do tej kategorii po prostu o nie pamięta o danej marce lub sklepie. Skuteczne w takiej sytuacji może być wysłanie tym, którzy kupili produkt określony czas temu, podobnej cenowo, interesującej ich oferty, uwzględniającej przeciętny „czas życia” produktu.

4. KLIENT O DŁUGIEJ I BOGATEJ HISTORII ZAKUPOWEJ.

Prawdziwa kura znosząca złote jaja e-commerce’u. Istnienie znaczącej liczby takich klientów oznacza, że osiągnęliśmy marketingowy sukces. Jak ich jednak efektywnie wykorzystać? Niezwykle ważna jest pielęgnacja pozytywnej relacji z klientem i skierowanie do niego oferty, dzięki której poczuje się jeszcze bardzie doceniony i wyjątkowy. Klienci z tego segmentu są też najlepszymi ambasadorami swoich ulubionych sklepów/produktów itp. Najchętniej piszą o nich na Facebooku, blogują i recenzują. Z entuzjazmem przyjmują propozycje podzielenia się swoją opinią na temat nowego produktu i bardzo możliwe, że kupią go w zamkniętej przedsprzedaży, jeśli da im się taką możliwość.

Dzięki coraz lepszym rozwiązaniom technologicznym e-sklepy mają możliwość dokładnej analizy wszelkich działań marketingowych (mailingi, retargetowanie, remarketing, marketing automation, jednak bez wiedzy na temat motywacji zakupowych klientów ich skuteczność będzie ograniczona. Trwałe i pozytywne relacje najlepiej jest bowiem tworzyć z klientami, z którymi marka sklepu będzie miała wiele pól wspólnych doświadczeń.