galeria mokotow

Trzy warszawskie obiekty Unibail-Rodamco – Arkadia, Galeria Mokotów i Galeria Wileńska – otrzymały certyfikacje na poziomach Excellent i Outstanding, doceniające ekologiczne rozwiązania zastosowane w budynkach.

Centra handlowe otrzymały certyfikaty Excellent w kategorii Asset oraz Outstanding w kategorii Building Management. BREEAM to prowadzony przez Building Research Establishment wielokryterialny system oceny jakości budynków, który obecnie stanowi europejski standard. W procesie certyfikacji bierze się pod uwagę jakość środowiska wewnętrznego, efektywność energetyczną, dostępność transportu miejskiego, wykorzystane materiały, zarządzanie eksploatacją budynku, gospodarkę wodą oraz odpadami.

Ekologiczne standardy

Unibail-Rodamco stosuje ekologiczne standardy dla wszystkich swoich obiektów, a jednym z najnowszych rozwiązań jest montowanie na dachach uli. Pszczoły odgrywają nieocenioną rolę w ekosystemie, a dając im miejsce zamieszkania, Unibail-Rodamco przyczynia się do ratowania gatunku zagrożonego zmianami klimatu, chemizacją rolnictwa oraz chorobami.

“W ramach strategii społecznej odpowiedzialności biznesu Unibail-Rodamco zwiększa różnorodność biologiczną w swoim otoczeniu m.in. również poprzez instalację budek dla ptaków oraz zwiększanie powierzchni zielonych we wnętrzach i na zewnątrz centrów” – mówi Monika Lewczuk-Kuropaś, rzecznik prasowy grupy. “W Arkadii jest to zieleń w części restauracyjnej oraz wokół budynku, w Galerii Mokotów – zielona ściana z żywą roślinnością wewnątrz centrum, a w Wileńskiej – zróżnicowana i specjalnie nasadzona roślinność na zewnątrz obiektu, w tym na ścianie od strony ul. Białostockiej” – wyjaśnia.

Atrakcje dla klientów

Unibail-Rodamco stosuje zarówno ekologiczne udogodnienia i atrakcje dla klientów, jak i metody oszczędzania energii oraz surowców niewidoczne dla odwiedzających. Do tych pierwszych należą m.in. parkingi dla rowerów i stacje ładowania samochodów elektrycznych. Obiekty cyklicznie organizują akcje zbierania zużytego sprzętu elektrycznego, a przez cały rok klienci mogą korzystać z koszy na elektrośmieci. Ekologia jest ponadto częstym motywem imprez dla najmłodszych we wszystkich centrach należących do Unibail-Rodamco.

“Wiele rozwiązań ekologicznych w budynkach nie jest widocznych gołym okiem” – mówi Monika Lewczuk-Kuropaś. “W naszych centrach wymieniamy oświetlenie na LED-owe oraz modernizujemy automatykę sterowania oświetleniem – na korytarzach zamontowaliśmy czujniki ruchu, czyli tzw. zmierzchówki, które regulują natężenie światła zależnie od potrzeb. Wprowadzamy także nowoczesne systemy wentylacji i minimalizujemy zużycie wody dzięki zastosowaniu zmodernizowanych systemów sanitarnych oraz wykorzystanie „deszczówki” do podlewania roślin ozdobnych” – tłumaczy.

W proekologiczne działania włączają się również najemcy, którzy w swoich salonach optymalizują zużycie energii.

Unibail-Rodamco

Unibail-Rodamco, utworzona w 1968 roku, jest pierwszą notowaną na giełdzie grupą z sektora nieruchomości handlowych w Europie. Grupa jest obecna w 12 krajach Unii Europejskiej i na dzień 21 grudnia 2014 roku posiadała aktywa o wartości 34,6 miliarda euro. Działając jednocześnie jako podmiot zarządzający, inwestor i developer, Grupa realizuje wszystkie ogniwa łańcucha wartości w sektorze nieruchomości. Dzięki 2 085 pracownikom, Unibail-Rodamco stosuje swoją praktyczną wiedzę dla specyficznych segmentów rynku, takich jak wielkie centra handlowe głównych miast w Europie, duże powierzchnie biurowe oraz centra kongresowo-wystawowe w regionie paryskim.

W ciągu najbliższych 5 lat Unibail-Rodamco chce zainwestować 8 mld euro, co oznacza, że na rozwój przeznaczy najwięcej środków spośród giełdowych spółek sektora nieruchomości. W Polsce Grupa jest właścicielem m.in. certyfikowanych czterema gwiazdkami Arkadii i Galerii Mokotów, a także Galerii Wileńskiej. W 2017 gości powita pierwsze w Polsce niewarszawskie centrum handlowe Unibail-Rodamco – galeria we Wrocławiu.