30 lipca 2014 roku swoją działalność rozpoczęła Dekada Brodnica – dziewiąte centrum handlowe typu convenience spółki Dekada SA, i jednocześnie trzecie, zintegrowane z nowoczesnym dworcem autobusowym. Duży sukces inwestycji po roku jej funkcjonowania miał wpływ wpłynął na podjęcie decyzji o realizacji kolejnych projektów.

Trzecie zintegrowane centrum

Dekada Brodnica jest trzecim projektem spółki Dekada SA w formule zintegrowanego centrum handlowo-komunikacyjnego. Budynek obejmuje część handlową o powierzchni 1770 mkw. GLA oraz nowoczesny dworzec autobusowy. Wśród najemców obiektu znajdują się marki takie jak: elektromarket Neonet, drogeria Rossmann, sklep obuwniczy CCC i Ray Obuwie oraz Apteka Arnika. Za wynajem powierzchni komercyjnej w obiekcie odpowiada spółka BOIG Property Consulting.

Dworzec autobusowy, zarządzany przez Kujawsko-Pomorski Transport Samochodowy obejmuje 4 stanowiska odjazdowe oraz komfortową poczekalnię z kasą biletową i punktem informacyjnym. Obiekt cieszy się dużą popularnością. Już w dniu inauguracji był licznie odwiedzany przez mieszkańców miasta oraz całego regionu, a od momentu otwarcia systematycznie wzrasta jego odwiedzalność, która przekłada się również na rosnące wyniki finansowe najemców.

– Jesteśmy zadowoleni z dotychczasowego funkcjonowania salonu Neonet w Dekadzie Brodnica, pomimo tego, iż w mieście mamy dość dużą konkurencję. Dobra, przydworcowa lokalizacja obiektu jak również starania naszej załogi powodują, że sklep notuje coraz większą liczbę odwiedzin. Te z kolei odzwierciedlają się w rosnących obrotach, co pozwala nam z optymizmem patrzeć w przyszłość tego salonu – mówi Bartosz Piotrowski, dyrektor Działu Kontrolingu sieci Neonet.

Szybkie i komfortowe zakupy

Kompleks zlokalizowany jest w ścisłym centrum miasta, a zarazem przy trasie krajowej nr 15 łączącej Brodnicę z Toruniem czy Olsztynem. Połączenie usług handlowych oraz transportowych okazało się być dużym sukcesem, w związku z tym spółka Dekada SA planuje dalszą ekspansję w tym obszarze.

– Dekada Brodnica jest trzecim obiektem którego funkcjonowanie potwierdza, że łączenie handlu z transportem jest dogodnym dla wielu stron rozwiązaniem. Lokalizacja centrum handlowego przy dworcu umożliwia zarówno podróżnym, jak i mieszkańcom wygodne, szybkie i komfortowe zakupy. Obecność dworca autobusowego z dużą liczbą pasażerów gwarantuje również najemcom stały, wysoki przepływ klientów. Obiekt w Brodnicy cieszy się ogromną popularnością, w związku z tym planujemy i realizujemy kolejne inwestycje tego typu – mówi redakcji Retailnet Aleksander Walczak, prezes Dekada SA.

– Trwają prace zmierzające do rozpoczęcia budowy jedenastej Dekady, a zarazem czwartej łączącej funkcje handlową z dworcem autobusowym w Ciechanowie. Podpisaliśmy również umowę o wartości ponad 68 mln złotych na budowę dwóch centrów handlowych połączonych z dworcami PKP w Koninie oraz Mińsku Mazowieckim – dodaje Walczak.

Kolejne projekty w przygotowaniu

Dekada w Ciechanowie została zaplanowana jako centrum handlowo-komunikacyjne złożone z części handlowej typu strip mall oraz dworca autobusowego. W obiekcie znajdzie się siedem markowych sklepów, a w części dworcowej poczekalnia oraz cztery zadaszone stanowiska autobusowe. Zostały podpisane już pierwsze umowy najmu: z sieciowym supermarketem drogeryjnym Rossmann na powierzchnię ok. 362 mkw. GLA oraz z Apteką Dyżurną (114 mkw. GLA). Finalizowane są kolejne umowy, m.in. z operatorem sportowym oraz siecią oferującą produkty RTV i AGD. Trwają też procedury administracyjne zmierzające do uzyskania prawomocnego pozwolenia na budowę, która najprawdopodobniej rozpocznie się na przełomie III i IV kwartału bieżącego roku. Otwarcie zaplanowane jest na IV kwartał przyszłego roku.

Dekada SA podpisała również umowę z XCITY sp. z o.o. – spółką deweloperską PKP S.A., na realizację dwóch dworców kolejowych zintegrowanych z centrami handlowymi w Koninie i Mińsku Mazowieckim. Inwestycja w Koninie zakłada stworzenie nowoczesnego dworca kolejowego z poczekalnią dla podróżnych i kasami biletowymi, połączonego z centrum handlowym typu strip mall, liczącym ok. 20 lokali handlowo-usługowych. Przy obiekcie zostanie zlokalizowany również dworzec autobusowy oraz parking mieszczący ponad 300 pojazdów. Dekada w Mińsku Mazowieckim będzie centrum handlowym obejmującym ok. 15 lokali handlowo-usługowych, umieszczonych na ok. 4300 mkw. GLA, połączonym z komfortowy dworcem kolejowym. Ponad to do dyspozycji klientów znajdzie się również parking na ok. 230 miejsc. Prace budowlane przy obu obiektach rozpoczną się na przełomie 2016 i 2017 roku i potrwają kilkanaście miesięcy.