Prezes Dekady: Nie ma już miejsca na nowe projekty

‚- Obecnie prawie wszędzie są już ograniczone możliwości realizacji nowych centrów handlowych – mówi dla Retailnet Aleksander Walczak, prezes spółki Dekada SA.

Rynek centrów handlowych jest coraz bardziej nasycony – w Polsce tylko w 2015 przybyło w sumie ok 560 mkw. GLA.  Czy są jeszcze miejsca na nowe galerie handlowe ?

Minione lata to czas bardzo intensywnego rozwoju rynku nieruchomości handlowych w Polsce. Jego efektem jest dojrzały, ale też nasycony rynek. Widać to szczególnie w większości dużych miast. Obserwujemy też duży wzrost liczby projektów handlowych w mniejszych miejscowościach, gdzie z powodzeniem przyjęły się takie formaty jak convenience shopping center. Wielu inwestorów spodziewało się, że jest to rynek, na którym można będzie funkcjonować przez dłuższy czas. Życie zweryfikowało jednak te plany, gdyż okazało się, że małe projekty, szybko budowane, w krótkim czasie nasyciły rynek, który nie okazał się tak chłonny, jak oczekiwano.

Czego należy się zatem spodziewać?

W mniejszych miastach często wystarczy wybudować jeden obiekt, aby nasycić je powierzchnią handlową. Obecnie prawie wszędzie są już ograniczone możliwości realizacji nowych centrów handlowych. Przewidujemy, że niebawem nastąpi pełne nasycenie rynku w tym segmencie.

Już w tej chwili jest bardzo trudno nabyć działkę o dobrych parametrach i w takiej lokalizacji, by budowa obiektu handlowego była tam opłacalna.  Bardzo precyzyjnie trzeba analizować sytuację w każdym mieście, aby sprawdzić, czy jest możliwość przeprowadzenia  sensownej inwestycji. Nam się to udało w kilku przypadkach. W I połowie br. roku zamierzamy  rozpocząć budowę Dekady w Ciechanowie a w II półroczu w Nysie,  Koninie i Mińsku Mazowieckim.

Jest jakieś wyjście z takiej sytuacji?

Wszystkie centra handlowe, które już funkcjonują na rynku jakiś czas, muszą być podane rekomercjalizacji, modernizacji, czy rozbudowie.  W najbliższym czasie planujemy rozbudowę Dekady w Skierniewicach. Również inne obiekty realizowane przez Dekadę dysponują potencjałem na ich rozbudowę. To będzie ważne zadanie dla wielu inwestorów w najbliższych latach.

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Newsletter SCF News | Retailnet.pl

Codziennie nowe informacje dla profesjonalistów rynku centrów handlowych.