28 obiektów zmieni właściciela

Między innymi centra handlowe działające pod nazwami M1 i Power Park zmienią właściciela. Do Komisji Europejskiej trafił wniosek o zgodę na koncentrację. – To kolejna duża transakcja portfelowa, potwierdzająca postępującą konsolidację na rynku powierzchni handlowych – mówi dla Retailnet.pl Michał Stępień, Associate, dział doradztwa inwestycyjnego, Savills.

28 centrów handlowych zlokalizowanych m.in. w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Poznaniu zostanie przejętych przez Pimco i Oaktree. Oaktree Capital Group LLC i LVS II Lux XXVII złożyły do Komisji Europejskiej wniosek o zgodę na przejęcie obiektów należących i zarządzanych przez A-R-A Retail Centres S.à r.l., która jest spółką należącą do Apollo-Rida, Area Property Partners i Axa Group.

– To kolejna duża transakcja portfelowa, potwierdzająca postępującą konsolidację na rynku powierzchni handlowych. Takie zmiany dają właścicielom dużych portfeli możliwość podejmowania strategicznych decyzji dzięki efektowi skali. Oznacza to m.in. wykorzystanie silnej pozycji negocjacyjnej w rozmowach z najemcami, możliwość kształtowania tenant-mixu w obrębie całej sieci i wpływ na obecność marek w różnych lokalizacjach – mówi dla Retailnet.pl Michał Stępień, Associate, dział doradztwa inwestycyjnego, Savills. – Ponadto, relatywnie duże bieżące przepływy gotówkowe (cash flow) stwarzają możliwość modernizacji, rozbudowy oraz przebudowy obiektów, które tego wymagają z racji na swój wiek lub zużycie funkcjonalne, bądź ekonomiczne albo które posiadają niewykorzystany potencjał wynikający np. z dobrej lokalizacji czy też zmian w otoczeniu – dodaje Michał Stępień.

Zmiany właścicielskie mają objąć obiekty w Warszawie, Krakowie, Częstochowie, Lublinie, Poznaniu, Wrocławiu, Grudziądzu, Szczecinie, Kielcach, Radomiu, Nowym Sączu, Bytomiu, Czeladzi, Zabrzu, Mysłowicach, Dąbrowie Górniczej, Tychach, Katowicach, Rybniku, Opolu, Wałbrzychu, Łodzi, Legnicy, a także w Słupsku, Trójmieście i Olsztynie.

Oaktree Capital Management

Oaktree Capital Management (Oaktree) to czołowy globalny fundusz private equity, obecnie zarządzający aktywami różnych klas o łącznej wartości ok. 80 mld USD.

Oaktree od ponad siedmiu lat jest znaczącym inwestorem na polskim rynku – zarówno bezpośrednio, jak i poprzez spółki portfelowe. Najbardziej znany jest w naszym kraju jako właściciel Stock Polska (dawny Polmos Lublin), lidera krajowej branży alkoholowej, oraz Zielonej Budki, jednej z najsilniejszych marek na rynku lodów.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Newsletter SCF News | Retailnet.pl

Codziennie nowe informacje dla profesjonalistów rynku centrów handlowych.

Newsletter
SCF News | Retailnet.pl