Rondo Wiatraczna w Warszawie
Rondo Wiatraczna w Warszawie

28 lutego br. w sercu dzielnicy Praga–Południe w Warszawie zostanie otwarta nowa galeria handlowa. Dwupoziomowy kompleks pomieści ponad 11 tys. mkw. powierzchni handlowej.

Nowa galeria handlowa powstała u zbiegu ulic Grochowskiej, Alei Stanów Zjednoczonych oraz Alei Waszyngtona.

Wnętrze galerii handlowej pomieści kilkadziesiąt sklepów, m.in. z branży drogeryjnej, odzieżowo-przemysłowej, elektronicznej a także punktów handlowych i gastronomicznych. Na poziomie -1 dostępny będzie parking dla klientów z ponad 160 miejscami postojowymi.

Aglomeracja warszawska w czołówce

Pod koniec 2017 roku firma doradcza Colliers International, która od dwóch dekad aktywnie wspiera rozwój rynku handlowego w Polsce, informowała że aglomeracja warszawska należy do największych rynków handlowych w Polsce z 47 centrami o łącznej powierzchni ponad 1,5 mln mkw. Tuż za nią plasuje się konurbacja katowicka z 44 obiektami i 1,1 mln mkw. GLA.

Jak wynika z obserwacji Colliers, nowe obiekty powstają głównie w największych aglomeracjach (71 proc. powierzchni) oraz w małych miastach – poniżej 100 tys. mieszkańców (21 proc. powierzchni). Największe centra handlowe w budowie to: Galeria Młociny (73 tys. mkw.), Forum Gdańsk (62 tys. mkw.), Galeria Libero (45 tys. mkw.). Na koniec 2017 w budowie znajdowało się blisko 500 tys. mkw. powierzchni centrów handlowych.

Eksperci podkreślają, że jeszcze 20 lat temu wielkopowierzchniowe obiekty handlowe w Polsce można było policzyć na palcach jednej ręki. Dziś do dyspozycji mamy ponad 470 obiektów handlowych o łącznej powierzchni ok. 11,3 mln mkw.