chanel-sklep
Sklep francuskiej marki modowej Chanel

Luksusowa francuska marka modowa Chanel zamierza udostępnić swoim klientom nowe rozwiązania mobilne, które wpłyną na jakość i wygodę zakupów, a także uczynią je bardziej spersonalizowanymi.

W tym celu francuski koncern nabył mniejszościowy pakiet udziałów w brytyjskiej firmie Farfetch, która prowadzi znaną internetową platformę modową. Chanel nie zamierza jednak oferować swoich produktów za pośrednictwem tej platformy, a jedynie wykorzystać wiedzę i doświadczenie jej ekspertów do stworzenia nowych rozwiązań cyfrowych, które mają udoskonalić jakość doświadczenia zakupowego w sklepach francuskiego giganta.

Chanel, nie Big Brother

Chodzi przede wszystkim o stworzenie aplikacji mobilnej, która ma pomóc sprzedawcom lepiej obsłużyć klientów przychodzących do sklepu. Na czym ma to polegać? Klient za pośrednictwem specjalnej aplikacji wypełnia swoisty formularz, w którym podaje swoje preferencje modowe, jaki rozmiar nosi, czego szuka. Po przyjściu do sklepu, w dowolnym miejscu na świecie, ułatwi to obsłudze lepiej i sprawniej obsłużyć danego klienta i zaoferować mu bardziej spersonalizowane doświadczenie zakupowe.

– Chcemy wzmocnić nasze relacje z klientami – przekonuje w rozmowie z Reutersem Bruno Pavlovsky, prezes sektora mody w Chanel. – Najważniejszym celem jest zapewnienie klientom, o ile sobie tego życzą, nowych opcji zakupowych. Co ważne, nie można być przy tym natrętnym, wszystko trzeba robić z wyczuciem. Nie chcemy być Big Brotherem. Jesteśmy marką Chanel – dodaje Bruno Pavlovsky.

Innowacyjne butiki przyszłością branży fashion

– Wierzymy, że przyszłość luksusowego handlu detalicznego zależy od pracy nad ciągłym wzrostem satysfakcji klienta, zarówno online, jak i offline. Nazywamy to rozszerzoną wersją handlu, która polega na połączeniu magii butiku stacjonarnego z zaletami usług internetowych i cyfrowych – komentuje Jose Neves, założyciel i dyrektor generalny Farfetch. – W przypadku mody wciąż ok. 75-80 proc. zakupów dokonywanych jest w sklepach stacjonarnych. To się nie zmieni. Butiki mogą zaoferować coś, czego zakupy online nigdy nie dadzą – kontakt i interakcję z obsługą sklepu, czy możliwość dotknięcie produktu. Należy jednak to usprawnić i nowe technologie przychodzą tu z pomocą – dodaje Jose Neves.

Co ciekawe kilka dni temu o nawiązaniu współpracy z Farfetch poinformowała również brytyjska marka Burberry. Już wkrótce pełna kolekcja tej marki będzie dostępna na internetowej platformie modowej, która jest dostępna dla klientów w ponad 150 krajach na całym świecie.