Ustawa o zakazie handlu w niedziele do poprawy

Sejmowa Komisja Nadzwyczajna z początkiem grudnia br. pozytywnie zaopiniowała projekt zmian w ustawie o zakazie handlu w niedziele

Nowelizacja ustawy o zakazie handlu w niedzielę i święta ma spowodować, że sklepy nie będą mogły funkcjonować udając np. placówki pocztowe. Druga z poprawek dotyczy umożliwienia sprzedaży w dni wolne od handlu nie tylko właścicielowi, ale także jego rodzinie.

Zdaniem wnioskodawców, istotną zmianą,  jest wyłączenie spod zakazu handlu tylko takich placówek pocztowych, których przeważająca działalność polega na świadczeniu usług pocztowych w rozumieniu ustawy. W obowiązującej bowiem ustawie o zakazie handlu w niedziele i święta jednym z wyjątków, które nie są objęte zakazem, są właśnie placówki pocztowe.

W nowelizacji zaproponowano także określenie kręgu osób, z których nieodpłatnej pomocy mógłby korzystać właściciel placówki handlowej. W projekcie zaproponowano, aby właściciel sklepu mógł korzystać z pomocy najbliższej rodziny – m.in. małżonka, dzieci własnych, dzieci, rodziców. Zastrzeżono jednak, że pomagający członkowie rodziny nie mogą być pracownikami ani zatrudnionymi w placówce handlowej, prowadzonej przez takiego przedsiębiorcę

Przypomnijmy, ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca br. Zgodnie z przepisami handel w niedziele jest dozwolony jedynie w określone niedziele handlowe – w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca 2018 roku.

Od nowego roku te przepisy mają być bardziej zaostrzone – handel będzie dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu – ostatnią.

Wyłączone z zakazu są m.in. stacje paliw, cukiernie, lodziarnie, kwiaciarnie, placówki pocztowe i sklepy z prasą.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Newsletter SCF News | Retailnet.pl

Codziennie nowe informacje dla profesjonalistów rynku centrów handlowych.