Tesco zapowiada zamknięcie 32 sklepów

tesco clickandcollect

– Stale analizujemy nasze placówki i podejmujemy odpowiednie decyzje, gdy nie widzimy możliwości poprawy rentowności sklepów. To decyzje trudne, ale niezbędne w sytuacji, gdy straty generowane przez te sklepy wpływają negatywnie na poziom zyskowności całej firmy w Polsce – komentuje Martin Behan, dyrektor zarządzający Tesco Polska.

10 stycznia br. Tesco poinformowało pracowników o planach zamknięcia 32 nierentownych sklepów. To część planu zmniejszania kosztów operacyjnych i poprawy konkurencyjności i zyskowności polskiego biznesu.

– Naszym priorytetem jest zapewnienie odpowiedniego wsparcia dla koleżanek i kolegów, których dotyczyć będzie ten proces. Gdzie tylko to możliwe, będziemy starali się zaoferować inne, alternatywne stanowiska osobom skłonnym do zmiany miejsca czy stanowiska pracy – dodaje Martin Behan.

Na długiej liście sklepów, które zostaną zlikwidowane są lokalizacje m.in. w Bytomiu (Tarnogórska), Częstochowie (Sabinowska), Grudziądzu (Wyspiańskiego), (Łodzi (Natalii), Kluczborku (Byczyńska), Kolbuszowie (Tarnobrzeska), Ostrowie Wielkopolskim (Majorka), Pile (Wyspiańskiego), Polkowicach (Młynarska), Ropczycach (Grunwaldzka), Skarżysko Kamiennej (Piłsudskiego i Spółdzielcza), Toruniu (Wapienna), Warszawie (Fieldorfa 37 i Sosnkowskiego), Zgierzu (Łódzka).

Spadek sprzedaży

Przychody Grupy Tesco w I półroczu 2018 spadły w regionie Europy Centralnej w ujęciu like for like o 1,2 procent. Jako główną przyczynę wskazano wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę w Polsce. Nasz kraj jest jednym nierentownym rynkiem w całym portfolio Tesco.

Sprzedaż w regionie CEE spadła w tym okresie o 3,5 proc., a zysk operacyjny o 3,3 procent. Wyniósł on 59 mln funtów. – Ograniczenie handlu w niedzielę w Polsce w praktyce oznaczało 13 dni handlowych mniej w I półroczu 2018 roku. To wpłynęło na wyniki Tesco w całym regionie. Kontynuujemy proces zamykania nierentownych sklepów na polskim rynku – podaje Tesco.

W pierwszym półroczu 2018 zamknięto 18 sklepów w Polsce. W sierpniu ogłoszono konieczność wycofania się z kolejnych 13 lokalizacji.

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn