Strona główna Newsletter SCF 2023 Spring

Klaruje się przyszłość Galerii Bawełnianka

Galeria Bawełnianka będzie miała nowego właściciela – spółkę GBB Invest Sp. z o.o. Procedura przejęcia obiektu trwa, ale już pojawiają się informacje o planach modernizacji i otwarcia obiektu. Według lokalnych mediów obiekt pierwszych klientów przywita jeszcze przed Wielkanocą 2020 roku.

Po siedmiu latach niepewności klaruje się przyszłość Galerii Bawełnianka. Dotychczasowy właściciel obiektu, spółka Bawełnianka, przez ostatnie lata miała kłopoty z komercjalizacją obiektu i borykała się z problemami finansowymi. Sąd Gospodarczy w Piotrkowie Trybunalskim w końcu zdecydował o upadłości dedykowanej wykazując podmiot, który ma nabyć spółkę. Nabywcą została spółka GBB Invest. Wartość netto budynku została oszacowana na poziomie blisko 57 mln zł.

Galeria Bawełnianka
Galeria Bawełnianka

– Umowa z syndykiem ma być sfinalizowana za około dwa miesiące. Inwestor chce otworzyć galerię wiosną 2020 roku i prowadzi już rozmowy z najemcami. Powierzchnia wszystkich lokali handlowych to 22,5 tysiąca metrów kwadratowych. Ponadto dostępnych ma być 700 miejsc parkingowych – informuje belchatow.naszemiasto.pl

Po zakończeniu procedury przejęcia zapadnie decyzją, czy inwestor pozostanie przy nazwie obiektu. Równolegle będą trwały prace nad przywróceniem mediów i sprawdzeniem stanu technicznego galerii. Na pewno przeprowadzony zostanie remont całego obiektu, w tym także wyposażenie poszczególnych lokali, które zostaną odświeżone i dostosowane do obecnych trendów.

Centrum handlowo-rozrywkowe

Przypomnijmy, że Bawełnianka miała być pierwszym w Bełchatowie centrum handlowo-rozrywkowym o najwyższym europejskim standardzie. Bawełnianka usytuowana jest w centrum Bełchatowa na terenie dawnych Bełchatowskich Zakładów Przemysłu Bawełnianego pomiędzy ulicami: Sienkiewicza, Krótką, Bawełnianą i Pabianicką. Miejsce, w którym powstała galeria Bawełnianka, ma szczególne znaczenie dla miasta i jego mieszkańców. Wiąże się też nierozłącznie z włókienniczą tradycją Bełchatowa. Rozwój przemysłu bawełnianego w tym mieście rozpoczął się z początkiem XIX wieku. W 1801 roku założono tam pierwszą manufakturę włókienniczą, której właścicielem był Józef Kaczkowski. Dzięki rozwojowi sukiennictwa w 1820 roku Bełchatów znalazł się w wykazie miast fabrycznych.

Bawełnianka nazwą, logotypem oraz wyglądem wyraźnie nawiązuje do historii tego miejsca, łącząc nowoczesność z włókienniczą tradycją miasta. Znakiem rozpoznawczym galerii miał być imponujący komin – dawniej kotłownia w BZPB. W obiekcie miało funkcjonować ponad 90 butików i lokali usługowych.

Inwestorem galerii była Bawełnianka Spółka z o.o., która została powołana w celu stworzenia tego obiektu. Nowy właściciel – firma GBB Invest Sp. z o.o. –  prowadzi działalność w branży nieruchomości, zajmując się kupnem i sprzedażą obiektów. Jej siedziba znajduje się w miejscowości Kraków w województwie małopolskim.

Galeria Bawełnianka
Galeria Bawełnianka