GTC szykuje się do otwarcia jednego z kluczowych projektów

ada-mall-gtc

Wskaźnik wynajęcia obiektów należących do GTC wzrósł w I kwartale 2019 roku do 95 proc. To najwyższy poziom od końca 2009 r. Do dobrych wyników przyczyniła się m.in. sprawna komercjalizacja centrum handlowego Ada Mall w Belgradzie, które zostanie oddane do użytku jeszcze w tym miesiącu.

– Choć zrealizowaliśmy plan pod względem operacyjnym i finansowym, najbardziej ekscytujące wydarzenia o znacznym wpływie na wyniki osiągane przez GTC będą miały miejsce w nadchodzących kwartałach. Chodzi m.in. o otwarcie centrum handlowego Ada Mall w Belgradzie, które zaplanowane jest na 24 maja – skomentował prezes Thomas Kurzmann.

GTC podsumowała wyniki za I kwartał 2019 roku

W I kwartale 2019 roku przychody z czynszu zrealizowane przez Grupę GTC wzrosły o 15 proc. i wyniosły 131 mln euro. W analogicznym okresie roku poprzedniego było to 114 mln euro (na dzień 31 marca 2018 r.). Marża brutto z wynajmu i usług wzrosła w tym okresie o 10 proc. do 30 mln euro (27 mln euro w I kw. 2018 r.). Zysk po opodatkowaniu wyniósł 20 mln euro, czyli o 4 mln euro mniej niż w analogicznym okresie 2018 roku.

W tym okresie wynajęto 12,9 tys. mkw. powierzchni handlowej – głównie w wyniku wynajęcia Ada Mall, gdzie poziom najmu sięgnął 93 proc. na dzień 31 marca 2019 r. (obecnie poziom najmu sięga 97 proc.).

Obiekty z portfolio GTC mogą pochwalić się także dobrymi wynikami z działalności operacyjnej. Przykładem może być Galeria Jurajska, gdzie liczba osób odwiedzających obiekt w I kw. 2019 r. wzrosła o 2,7 proc. względem I kw. 2018 r., mimo zakazu handlu w większą liczbę niedziel. W przypadku Galerii Północnej firma zanotowała wzrost obrotów w I kw. 2019 r. o 31 proc. w porównaniu z I kw. 2018 r.

W portfolio GTC znajdują się również Mall of Sofia (wzrost przychodów z czynszu dzięki renegocjacjom umów i zmianie struktury najemców) oraz Avenue Mall Zagreb (dobrze działające centrum handlowe, odnotowujące stabilne wyniki).

Międzynarodowa działalność GTC

Grupa GTC jest wiodącym deweloperem i inwestorem w sektorze nieruchomości, koncentrującym swoje działania na rynku polskim oraz trzech stolicach Europy Środkowo-Wschodniej. Od powstania w 1994 r. Grupa zrealizowała 68 obiekty biurowe i handlowe z łączną powierzchnią całkowitą wynoszącą ponad 1,2 miliona mkw. w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

Obecnie GTC jest właścicielem i zarządcą 44 budynków komercyjnych oferujących ponad 709.500 mkw. powierzchni biurowej i handlowej w Polsce, Budapeszcie, Bukareszcie, Belgradzie, Zagrzebiu i Sofii. Ponadto Grupa realizuje 406.800 mkw. powierzchni handlowej i biurowej w stolicach Europy Środkowo-Wschodniej, z których ponad 107.300 jest w trakcie budowy.

Akcje GTC S.A. notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, w indeksie mWIG40 oraz na Giełdzie Papierów Wartościowych w Johannesburgu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Newsletter SCF News | Retailnet.pl

Codziennie nowe informacje dla profesjonalistów rynku centrów handlowych.

Newsletter
SCF News | Retailnet.pl