[RAPORT]: co piąta restauracja w Polsce oferuje dostawę

Według raportu Stava o rynku dowozów jedzenia, w miastach powyżej 50 tys. mieszkańców 4173 restauracje realizują dowozy swoich dań. Najwięcej lokali oferujących usługę dowozu znajduje się w Warszawie (850 restauracji), Krakowie (329 restauracji) i we Wrocławiu (225 restauracji).

Największym odsetkiem restauracji realizujących dowozy może pochwalić się Stargard Szczeciński – niemal połowa restauracji w tym mieście oferuje tego typu usługę. Na podium znalazły się jeszcze Świętochłowice (46 proc.) oraz Będzin (44 proc.).

Już 20 proc. polskich restauracji realizuje dowozy jedzenia. W miastach powyżej 50 tys. mieszkańców ponad 4 tys. lokali samodzielnie lub za pośrednictwem sieci gastro-kurierów dostarcza swoje dania do klientów w domu lub biurze. W ciągu minionych dwunastu miesięcy liczba restauracji oferujących dowóz wzrosła aż o 56 proc. – wynika z raportu firmy gastro-kurierskiej Stava.

Podobnie jak przed rokiem, w weekendy widać wyraźny wzrost zamówień w stosunku do pozostałych dni tygodnia. Mimo, że weekend to tylko 3 z 7 dni tygodnia to wolumenowo łącznie w te dni Polacy składają aż 49 proc. zamówień z całego tygodnia. W sobotę, tradycyjnie już, zamawiają jedzenie odrobinę rzadziej niż w niedzielę czy piątek. Poniedziałek nieustannie pozostaje dniem, w którym gastro-kurierzy mają najmniej pracy do wykonania. Tygodniowa zmienność na rynku dowozów w większości miast w Polsce wygląda podobnie.

Niedziele bez handlu

W raporcie przeanalizowano wpływ niedziel bez handlu na rynek dowozów jedzenia. Od kiedy w marcu 2018 roku wprowadzono nowe przepisy, wyraźnie zarysowała się różnica w weekendowym natężeniu zamówień. Przeciętnie w niedziele wolne od handlu w ciągu ostatniego roku było o 34 proc. więcej zamówień na dowóz niż w niedziele handlowe. Różnica ta jest inna w zależności od miasta. Przykładowo w Słupsku wynosi ona 13 proc., a w Białymstoku aż 61 proc.

Od 2017 roku średni rachunek za zamówienie jedzenia z dostawą wzrósł minimalnie – w 2017 roku było to 49,12 zł, a obecnie wynosi on 51,13 zł. Oznacza to wzrost o zaledwie 4 proc. W tym samym czasie, przeciętne wynagrodzenie w Polsce wzrosło o 12 proc., płaca minimalna wzrosła o 12,5 proc., a minimalna stawka godzinowa o 13 proc. Co za tym idzie, rosnące koszty pracy nie przekładają się bezpośrednio na wzrost cen potraw zamawianych z dowozem. Być może wzrost cen w gastronomii przyjdzie z opóźnieniem?

W 2018 roku, tak samo jak rok wcześniej, wyraźnie widać, że kalendarz wypłat pensji pracowników w Polsce dyktuje również cykl funkcjonowania rynku dowozów. W weekend poprzedzający 10. dzień miesiąca, czyli typowy dzień wypłat* liczba zamówień jest o 12 proc. niższa niż w ciągu kolejnego weekendu (w 2017 roku odsetek ten wyniósł 13 proc.). Co ciekawe, po otrzymaniu wypłaty chętniej podejmujemy decyzję o zamówieniu jedzenia z dostawą, natomiast nie ma to żadnego związku z średnią ceną zamówienia. W weekend poprzedzający dzień wypłaty różnica średniej wysokości zamówienia w stosunku do innych weekendów w miesiącu wynosi zaledwie 1 proc.

Pizza wciąż jest królową dowozów

Aż 4 na 10 zamówień dotyczy właśnie włoskiego przysmaku. Kebab odpowiada za 18 proc. zamówień z dowozem, natomiast kuchnia polska za 12 proc. W zeszłorocznym raporcie wprowadziliśmy swoje autorskie wskaźniki dla branży gastronomicznej pokazującej konkurencję wśród lokali serwujących najpopularniejsze dania. Wyróżniliśmy cztery indeksy: Pizza Index, Sushi Index, Burger Index oraz Vege Index – podkreślają eksperci z Stava.

Pizza Index pokazuje ilu mieszkańców miasta przypada na jedną pizzerię. Im wartość indeksu jest niższa, tym większa konkurencja na rynku pizzerii i bardziej nasycony rynek. Pozostałe indeksy w sposób analogiczny odnoszą się do innych gałęzi gastronomii.

W tym roku za najbardziej konkurencyjny i nasycony pizzeriami rynek uznajemy Kraków – na jedną pizzerię przypada tam 1431 mieszkańców. W czołówce pod względem nasycenia rynku znalazły się jeszcze Poznań – 1633 mieszkańców na jedną pizzerię – oraz Wrocław – 1786 mieszkańców na jedną pizzerię. Najmniejsza konkurencja spośród badanych miast odbywa się między pizzeriami w Jastrzębiu Zdroju. W tym mieście na jedną pizzerię przypada aż 12 840 obywateli. Średni Pizza Index dla wszystkich badanych miast w Polsce wyniósł 4380, co oznacza, że średnio w Polsce jedna pizzeria przypada na 4380 mieszkańców.

Stava jest jedną z pierwszych w Europie franczyzą w branży dowozów posiłków. Oferowane przez firmę oddziały usługi kurierskie pomagają restauracjom rozwijać biznes w oparciu o dowozy, sprowadzając kwestię dostawy posiłku do kilku kliknięć na tablecie.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Newsletter SCF News | Retailnet.pl

Codziennie nowe informacje dla profesjonalistów rynku centrów handlowych.