C&W: pozytywne doznania i jakość obsługi “nowym” trendem w gastronomii

Zmiana stylu życia i sposobu spędzania wolnego czasu spowodowały, że w Polsce widoczny jest wzrost wydatków konsumenckich na usługi gastronomiczne. Nie dziwi więc fakt rosnącej popularności oferty Food & Beverage (F&B) w galeriach handlowych, obiektach mixed-use, na ulicach handlowych, rynkach miast czy w obrębie osiedli mieszkaniowych – pisze Marek Dąbrowski, konsultant Food & Beverage w dziale powierzchni handlowych, Cushman & Wakefield.

Firma Cushman & Wakefield jest wystawcą jesiennej edycji Shopping Center Forum 2019 CEE.

Aby zadowolić wybrednego klienta oferta gastronomiczna musi być przygotowana perfekcyjnie. Oprócz najlepszej jakości produktów konsumenci oczekują odpowiednich doznań, rozumianych jako połączenie smaku i wyglądu serwowanych potraw z atmosferą miejsca (restauracji, pubu, baru czy kawiarni) tworzoną przez wystrój i miłą obsługę, co jest szczególnie ważne w czasie ery mediów społecznościowych i aplikacji oceniających, kiedy to informacja o każdym uchybieniu staje się natychmiastowa i powszechna.

C&W: pozytywny trend

Dlatego nowy trend w gastronomii dotyczy proponowania konsumentom pozytywnych doznań, oferowanie satysfakcji z dobrze wydanych pieniędzy. Wielkość i liczba oferowanych konceptów nie są kluczem do sukcesu – w tym wypadku jest nim jakość. Aby sprawdzać i motywować najemców z branży F&B do zapewniania odpowiedniego poziomu obsługi i tworzenia wyjątkowej atmosfery miejsca, wykorzystuje się instytucję tzw. „tajemniczego klienta”. W centrach handlowych ten rodzaj kontroli jakości powinien być rozbudowany i zarządzany przez wysokiej klasy specjalistów.

Kompetentny i profesjonalny zarządca odpowiedzialny za ofertę gastronomiczną i tenant-mix, musi myśleć strategicznie w perspektywie 5-7 lat – jest to okres, na jaki najczęściej zawierane są umowy najmu. Musi również śledzić światowe nowinki, być elastycznym i szybko reagować na potrzeby oraz opinie klientów. Wymagania stawiane najemcom gastronomicznym muszą wybiegać daleko poza rodzaj kuchni, powierzchnię i wysokość czynszu, muszą obejmować również doświadczenie, pomysł, organizację pracy, w tym system szkoleń i rekrutacji pracowników. Nie bez przyczyny marki odnoszące największe sukcesy i najlepiej oceniane przez klientów przeznaczają duże środki na szkolenia pracowników. Pomocny, empatyczny, życzliwy i uśmiechnięty kucharz, kelner czy barman wart jest każdej ceny, a stare powiedzenie mówiące o tym, że „atmosferę miejsca tworzą ludzie” powinno stanowić motto każdego właściciela restauracji, dyrektora i leasing managera.

Liczy się lojalność klientów

Miejsca, które właściwie przygotowują ofertę np. poprzez zapewnianie dodatkowych atrakcji angażujących i zwiększających lojalność klientów, będą tłumnie odwiedzane. Taką zależność widać na przykład w rosnącej popularności powierzchni dedykowanych branży F&B jak np. Hala Koszyki, czy Hala Gwardii. Przyszłość i wymagania nowych pokoleń konsumentów oraz ich spojrzenie na świat z pewnością będą miały wpływ na dalszy rozwój oferty gastronomicznej. Impreza sylwestrowa w centrum handlowym, czy mieszkania w bezpośrednim sąsiedztwie galerii, z windą, którą można zjechać na śniadanie do restauracji – to już nie sci-fiction, ale realne pomysły i realizacje. Kto odczyta i zrozumie potrzeby społeczne, a następnie zaproponuje ich spełnienie, ten odniesie sukces na rynku.

Autorem tekstu jest Marek Dąbrowski, konsultant Food & Beverage w dziale powierzchni handlowych, Cushman & Wakefield.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Newsletter SCF News | Retailnet.pl

Codziennie nowe informacje dla profesjonalistów rynku centrów handlowych.

Newsletter
SCF News | Retailnet.pl