Ingka Group notuje 10 proc. spadek zysków

W ostatnim roku finansowym, zakończonym w sierpniu 2019 br., Ingka Group zanotowała 10 proc. spadek zysku operacyjnego. Wyniósł on 2,03 mld euro, podczas gdy rok wcześniej było to 2,25 mld euro.

Sprzedaż wygenerowana przez Ingka Group w ostatnim roku finansowym wzrosła o 5,3 proc. rok do roku i wyniosła 39,1 mld euro. Szczególnie dynamicznie rosła sprzedaż online. Obroty w kanale e-commerce wzrosły w tym okresie aż o 50 proc., podczas gdy sprzedaż w sklepach stacjonarnych jedynie o 0,7 proc.

Potężne inwestycje Ingka Group

Ingka Group jest właścicielem 374 wielkoformatowych sklepów działających pod szyldem IKEA. Prowadzi także sprzedaż online oraz sklepy w mniejszym, bardziej miejskim formacie. W ostatnim roku nakłady inwestycyjne całej Grupy wyniosły 2,6 mld euro. Pieniądze zostały przeznaczone przede wszystkim w proces digitalizacji firmy oraz dostosowania się sieci do szybko zmieniających się oczekiwań klientów.

– Inwestujemy więcej, niż kiedykolwiek wcześniej, zwłaszcza w nowy, miejski format sklepów, cyfryzację naszej sieci oraz rozwiązania, które uczynią nasze usługi jeszcze bardziej przystępnymi dla klientów – powiedział w rozmowie z agencją Reuters Juvencio Maeztu, dyrektor finansowy firmy. Dodał, że w kolejnym roku finansowym nakłady inwestycyjne będą jeszcze wyższe, niż w obecnym. Warto dodać, że w trakcie ostatniej dekady, IKEA zainwestowała prawie 2,5 mld euro w energię odnawialną.

Rozwój sieci IKEA w Polsce

Grupa Ingka w Polsce posiada obecnie jedenaście sklepów IKEA i pięć Punktów Odbioru Zamówień, które zarządzane są przez IKEA Retail. Jest również właścicielem pięciu centrów handlowych zarządzanych przez Ingka Centres Polska oraz zlokalizowanego w Jarostach k. Piotrkowa Trybunalskiego Centrum Dystrybucji zaopatrującego 27 sklepów IKEA w Europie Środkowej i Wschodniej.

Do Grupy Ingka należy również sześć farm wiatrowych w Polsce, które wytwarzają więcej energii odnawialnej, niż roczne zużycie energii związane z działalnością IKEA na polskim rynku. W roku finansowym 2019 ponad 30 mln osób odwiedziło polskie sklepy IKEA, a strona IKEA.pl odnotowała ponad 118 mln wizyt.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Newsletter SCF News | Retailnet.pl

Codziennie nowe informacje dla profesjonalistów rynku centrów handlowych.