McDonald’s rozwija sieć na Śląsku

Z końcem listopada br. została otwarta restauracja McDonald’s w Chorzowie. Nowy lokal mieści się przy Drogowej Trasie Średnicowej 45.

Nowy lokal to już druga restauracja McDonald’s w Chorzowie, a pierwsza zlokalizowana bezpośrednio przy Drogowej Trasie Średnicowej. Sala jadalna oraz strefa McCafé oferują łącznie 102 miejsca siedzące. Na zewnątrz restauracji znajduje się plac zabaw dla dzieci, ogródek z 60 miejscami siedzącymi oraz parking dla samochodów osobowych liczący 12 miejsc. Lokal jest przystosowany do obsługi osób z niepełnosprawnościami. Oferuje też darmowy dostęp do internetu. Sprawną obsługę gości zapewnia 45 pracowników, w tym 12 menadżerów.

Restauracja oraz usługa McDrive są otwarte dla gości codziennie w godzinach od 6:00 do 24:00. Od poniedziałku do piątku do godz. 10:30, a w weekendy do godz. 11:00 obowiązuje menu śniadaniowe. W pozostałych godzinach dostępna jest oferta burgerów i klasycznych produktów McDonald’s. Goście mogą skorzystać również ze strefy kawiarnianej McCafé.

McDonald’s utrzymuje dynamikę rozwoju

McDonald’s utrzymuje dynamikę rozwoju. Rekordzistką pod względem liczby restauracji McDonalds’s jest Warszawa. Jednak na liście lokalizacji znajdują się nie tylko największe metropolie, ale również miasta o zdecydowanie mniejszej liczbie mieszkańców, jak np. Dębica, Kępno, Ostrowiec Świętokrzyski, czy Skierniewice.

McDonald’s Polska działa na polskim rynku od 1992 roku. Pierwszą restaurację otwarto w Warszawie. Obecnie w Polsce działa ponad 400 restauracji sieci, które zatrudniają blisko 25 tys. osób. 366 z nich to obiekty prowadzone przez 68 niezależnych przedsiębiorców w oparciu o umowę franczyzy z McDonald’s.

Każda restauracja McDonald’s to inwestycja rzędu 6-7 mln złotych. Oprócz otwierania nowych lokali sieć nieustannie inwestuje w te istniejące. Wychodząc naprzeciw nowym trendom w architekturze oraz zmieniającym się oczekiwaniom konsumentów firma zmieniła wystrój lokali, ich kolorystykę, a także same bryły budynków. Miejsce tradycyjnej czerwieni zajęła bogatsza paleta kolorów, w których dominuje żółć, biel, głęboka zieleń, a także kolory drewna i kamienia. Restauracje stają się bardziej zróżnicowane w swoim wyglądzie, by lepiej dostosować się do specyfiki danego miejsca i klientel.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Newsletter SCF News | Retailnet.pl

Codziennie nowe informacje dla profesjonalistów rynku centrów handlowych.