Branża handlowa walczy ze skutkami koronawirusa. Przykłady ze świata

W zasadzie cały świat boryka się obecnie z problemem szerzącej się pandemii koronawirusa. Branża handlowa jest jedną z tych, które ucierpiały najbardziej. Poniżej kilka przykładów, jakie rozwiązania zostały wprowadzone na świecie, żeby zminimalizować straty.

USA i Kanada

Amerykańska część The International Council of Shopping Centers (ICSC) sugeruje, że rząd federalny powinien zagwarantować lub bezpośrednio zapłacić za przerwy w pracy detalistom, restauracjom i innym najemcom, a także właścicielom centrów handlowych. Cały przemysł centrów handlowych w USA generuje prawie 400 mld dolarów podatków stanowych i lokalnych, które również mogą być zagrożone. Ze stanowiska kanadyjskiej ICSC wynika również rząd federalny powinien gwarantować lub bezpośrednio zapłacić za przerwy w pracy wszystkim zainteresowanym stronom

Podobne zdanie ma m.in. BOMA Calgary, organizacja reprezentującej właścicieli i zarządców budynków komercyjnych w tym mieście, sugerując, że rząd powinien wprowadzić własny pakiet pomocy za „przerwanie działalności gospodarczej”, aby pomóc utrzymać małe i średnie firmy przy życiu. Jednocześnie, według ekspertów tej organizacji, najemcy powinni aktywnie rozmawiać z centrami handlowymi i szukać wspólnych rozwiązań.

Także Retail Council of Canada „naciska” na właścicieli CH, aby przyjrzeli się niektórym środkom ulgi czynszowej dla detalistów w tym trudnym okresie gospodarczym. Jeden z dużych graczy – Ivanhoe Cambridge – już zaczął oferować najemcom odroczenie czynszu. Na razie jednak to jedyny taki przypadek.

Kanadyjskie centra handlowe generują prawie 25,5 miliarda dolarów podatków od sprzedaży.

Singapur

Mimo, że przyznano 15 proc. ulgę podatkową dla właścicieli nieruchomości komercyjnych, władze Singapuru zaczęły naciskać właścicieli CH do obniżenia czynszów. To jednak w praktyce oznacza równowartość około pięciu dni rabatów. Do tej pory garstka właścicieli centrów handlowych ogłosiła najemcom pakiety ulg, w tym rabaty za wynajem. Np. CapitaLand, największy operator centrum handlowego w Singapurze, twierdzi, że właśnie weryfikuje swój portfela 3,5 tys. umów najmu, co potrwa do końca marca. Do tego czasu najemcy zostaną poinformowani o odpowiednich pakietach pomocy. Na razie operator przyznał dwumiesięczne  rabaty za wynajem w wysokości od 20 do 30 proc. najbardziej kwalifikującym się najemcom w swoich centrach handlowych w centrum miasta

ZEA

CH w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zapewniają 3-miesięczną ulgę w czynszach dla najemców, których działalność została dotknięta przez koronawirusa. Brakujące środki uzupełnione zostaną przez dopłaty ze specjalnego funduszu Grupy Al-Futtaim, który zgromadziła 100 milionów Dhs. Fundusz pokrywałby do trzech miesięcy ulgi w czynszach dla kwalifikujących się najemców we wszystkich centrach handlowych, aby pomóc w odbudowie ich firm w ZEA.W ciągu ostatniego tygodnia powołano również grupę zadaniową, która ma zbadać, w jaki sposób Al-Futtaim może wspierać swoich najemców detalicznych. Zadaniem zespołu jest szybkie opracowanie skutecznych środków pomagających poszkodowanym najemcom. Portfolio Al-Futtaim Group w ZEA obejmuje Dubai Festival City Mall i nowo otwarte centrum handlowe Festival Plaza.

Czechy

Minister przemysłu i handlu Karel Havlicek  zarekomendował, by centra handlowe uwzględniły wszelkie późniejsze płatności najemców. Do 18 marca br., żaden z najemców jeszcze nie zażądał odroczenia płatności czynszu.

Jednocześnie Komitet Stowarzyszenia Centrów Handlowych apeluje, by państwo wspierało działania wszystkich zainteresowanych podmiotów, tj. właścicieli obiektów handlowych, najemców i ich dostawców do wypełniania ich obowiązków, w tym wobec ich pracowników. Na razie, czeski rząd przygotował nieoprocentowane pożyczki w ramach programu pożyczki dla firm dotkniętych okolicznościami związanymi z koronawirusem – w kwocie od 500 tys. do 15 mln koron.

Niemcy

Część właścicieli nieruchomości w Hamburgu zrezygnowała z części czynszu w celu ochrony przedsiębiorstw komercyjnych przed bankructwem. W mieście trwają kolejne negocjacje w sprawie obniżek a nawet zwolnień z czynszu – dotyczy to zarówno ulic, jak i centrów handlowych. Dla przykładu, jeden z głównych operatorów CH – ECE szuka rozwiązań mających na celu tymczasowe wsparcie najemców sklepów.

Hiszpania

Merlin umarza 100 proc. czynszu wszystkim najemcom swoich centrów handlowych, a także hotelowych (Novotek i Eurostars), zmuszonych do zamknięcia się na polecenie rządu w czasie kryzysu koronawirusowego. Abolicja ma potrwać do czasu odwołania zakazu zamknięcia obiektów.

Inne duże fundusze w tym i właściciele centrów handlowych przygotowują również plany pomocy, dla swoich najemców dotkniętych przez Covid19

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Newsletter SCF News | Retailnet.pl

Codziennie nowe informacje dla profesjonalistów rynku centrów handlowych.