Strona główna Newsletter SCF 2023 Spring

[WYWIAD] Radosław Jakociuk, VRG: liczymy na abolicję czynszową i dofinansowanie do płac

Podczas pierwszego lockdownu skorzystaliśmy z zamrożenia czynszów, co obniżyło koszty o ponad 11 mln zł. Dodatkowo przygotowano dofinansowanie do wynagrodzeń. Było to ogromne wsparcie dla naszego sektora – mówi w rozmowie z redakcją retailnet.pl / SCF News Radosław Jakociuk, wiceprezes VRG S.A. 

 Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług stoi na stanowisku, że analogicznie jak miało to miejsce podczas wiosennego lockdownu, również teraz powinna obowiązywać abolicja czynszowa. Czy uważa Pan, że możliwe jest rozwiązanie ponownie zwalniające najemców z czynszu? 

Podczas pierwszego lockdownu rząd wziął pod uwagę pracowników i firmy z sektora handlu, dlatego w ramach tarczy antykryzysowej potwierdził abolicję czynszową. Podczas pierwszego lockdownu skorzystaliśmy z zamrożenia czynszów, co obniżyło koszty o ponad 11 mln zł. Dodatkowo przygotowano dofinansowanie do wynagrodzeń. Było to ogromne wsparcie dla naszego sektora. Cała branża handlowa aby przetrwać potrzebuje podobnych rozwiązań. Stoimy na stanowisku, że analogiczne regulacje powinny mieć zastosowanie w obecnej sytuacji. Liczymy zarówno na wsparcie w postaci zniesienia czynszów za okres objęty lockdownem, jak i dofinansowanie do płac.

Rekalma Apsys
r e k l a m a

Jak w Państwa przypadku wyglądał wiosenny lockdown?

Rozporządzenie wydane wiosną przez Ministra Zdrowia w sprawie stanu zagrożenia epidemicznego nakładające ograniczenia w działaniu obiektów handlowych, o powierzchni sprzedaży powyżej 2.000 mkw. spowodowało, że od dnia 14 marca do 4 maja 2020 roku nie funkcjonowało blisko 100 proc. salonów stacjonarnych grupy VRG. Lockdown postawił całą branżę handlową i inne sektory gospodarki w sytuacji, na którą nikt nie był gotowy. 

Ponowne zamknięcie sklepów w galeriach handlowych nastąpiło chyba jeszcze w gorszym momencie…

Od soboty nasze sklepy w galeriach handlowych są ponownie, decyzją administracyjną, zamknięte. Rozumiemy, że decyzje podejmowane przez rząd mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się COVID-19. Jednocześnie takie obostrzenia wprost wpływają na funkcjonowanie setek przedsiębiorstw, które największą część przychodów generują w sklepach stacjonarnych. Tym razem mamy do czynienia z zamknięciem salonów w okresie krytycznym dla handlu, kiedy wchodzimy w okres promocji i zakupów świątecznych.

Rozmawiał: Łukasz Izakowski