Focus Park Rybnik z certyfikatem BREEAM

Centrum handlowe Focus Park w Rybniku otrzymał certyfikat BREEAM na najwyższym możliwym poziomie − „Excellent” − w kategoriach „Asset Performance” i „Building Management”. BREEAM to jeden z czołowych systemów oceny jakości budynków w Europie. Zdobycie zielonego certyfikatu potwierdza wysoki poziom nieruchomości oraz zastosowanie w niej nowoczesnych technologii. Zarządcą obiektu jest firma Apsys Poska.

Certyfikat BREEAM obecnie wyznacza standardy najlepszych praktyk zrównoważonego budownictwa i eksploatacji budynków. To najczęściej stosowana metoda oceny ekologiczności obiektów w Europie. Stworzyła ją w 1990 roku organizacja BRE (Building Research Establishment). Spełnianie wysokich norm certyfikacyjnych jest gwarancją wysokiej jakości działań zarządcy obiektu w zakresie ochrony środowiska, komfortu użytkowania oraz wydajności budynku.

Przebieg procesu certyfikacji Focus Park Rybnik

Na początku procesu certyfikacyjnego asesor BREEAM wydaje wstępny raport, w którym zobowiązuje zarządcę budynku do zastosowania rozwiązań zgodnych z wymaganiami. Następnie zbierana jest niezbędna dokumentacja, wykonana zgodnie z wytycznymi BREEAM, czyli z wykorzystaniem odpowiednich programów obliczających natężenie światła, hałasu i zużycie energii. Zebrane materiały wraz z końcowym raportem asesora są przesyłane do BRE GLOBAL, gdzie następuje weryfikacja i wydanie decyzji o przyznaniu certyfikatu.

W ramach procesu certyfikacyjnego ocenie podlega 9 obszarów związanych z kompleksowym zarządzeniem nieruchomością i jej wpływem na środowisko. Sprawdza się m.in. źródła pochodzenia materiałów wykorzystywanych w trakcie budowy lub modernizacji i posiadanie przez nie odpowiednich certyfikatów ekologicznych. Opiniuje się także wpływ budynku na zanieczyszczenie powietrza (m.in. wysokość emisji CO2) i wody oraz zastosowanie odpowiednich technologii ograniczających jej zużycie. Badaniu podlega użytkowanie gruntów, w tym zagospodarowanie terenów zielonych i ochrona bioróżnorodności flory i fauny, lokalizacja obiektu w kontekście odległości od przystanków komunikacji miejskiej i udogodnień dla rowerzystów. Audytowi podlegają też czynniki wpływające na zdrowie i dobre samopoczucie pracowników, jak ilość światła dziennego, temperatura czy akustyka w pomieszczeniach. Focus Park otrzymał najwyższe oceny w kategorii „Asset Performance” w dwóch obszarach takich jak odprowadzanie odpadów i ścieków, pochodzenie użytych materiałów oraz w kategorii „Building Management” w obszarze zarządzania.

− Cieszymy się z wyróżnienia, gdyż na uwagę zasługuje fakt, że uzyskanie certyfikatu zrównoważonego rozwoju dla 12-letniej galerii, jest dużym wyzwaniem, a zdobycie go należy jednoznacznie ocenić jako ogromny sukces. Uzyskana ocena „Excellent” potwierdza, że Focus Park funkcjonuje z zachowaniem bardzo rygorystycznych rozwiązań energooszczędnych, ekologicznych i społecznych, a wszystko w trosce o środowisko oraz komfort naszych klientów i najemców – mówi Mirosław Drozd, kierownik techniczny Centrum Handlowego Focus Park.

Focus Park to wiodące centrum handlowe w Rybniku, które oferuje swoim klientom 66 sklepów i punkty usługowe, Multikino z siedmioma salami oraz parking na 320 miejsc. Wśród kluczowych najemców znajdują się takie marki, jak: Media Expert, Deichmann, C&A, Rossmann, Empik, Bershka, Stradivarius, Medicine, Smyk, Martes Sport, CCC i wspomniane Multikino. Rybnickie centrum ma trzy kondygnacje handlowe oraz powierzchnię najmu 17,6 tys. mkw.

Centrum handlowe Focus Park powstało w 2007 roku na terenie dawnego browaru w Rybniku. Jego niezaprzeczalnymi atutami są: lokalizacja w centrum miasta, niebanalna architektura oraz bogata, zróżnicowana oferta marek, które nie są dostępne w innych rybnickich galeriach. Właścicielem Focus Park Rybnik jest Union Investment Real Estate, a firmą zarządzającą Apsys Polska.