Helios pozyskał z banków 40 mln zł

Agora i Helios sfinalizowały negocjacje z bankami, zabezpieczając finansowanie swoich działań na najbliższe lata – Agora na kwotę 100,0 mln zł, a Helios na kwotę 40,0 mln zł.

– Helios ma zapewnione środki na działanie przez co najmniej kilka miesięcy. Co będzie potem? Wiele zależy od tego, czy i kiedy powstanie szczepionka na koronawirusa – mówił podczas jesiennej edycji SCF 2020 CEE Tomasz Jagiełło, Prezes Zarządu sieci Helios. – O kondycji kin, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, decyduje obecnie pandemia. Dopóki kina w USA nie zaczną normalnie funkcjonować, hollywoodzkie studia filmowe nie wypuszczą dużych, nowych premier. Jesteśmy w stanie oczekiwania. Choć nasze obiekty funkcjonują i walczymy o każdą możliwą do uzyskania złotówkę, to przychody są nadal na niskim poziomie – dodał. 

Frekwencja w kinach o połowę niższa

Całkowite przychody Grupy Agora w II kwartale 2020 r. wyniosły 129,5 mln zł i były niższe o ponad 50 proc. niż przed rokiem. Wskutek zamknięcia obiektów kinowych w Polsce decyzją administracyjną od 12 marca 2020 r. przychody ze sprzedaży biletów do kin sieci Helios zmniejszyły się o 99,7 proc.; nie odnotowano również wpływów ze sprzedaży barowej. Na podstawie dostępnych danych rynkowych Agora szacuje, że frekwencja w kinach w Polsce w 2020 r. będzie niższa o ok. 50 proc. 

– Nasza firma bardzo dotkliwie odczuła skutki pandemii, ale jestem dumny z tego, jak zespół Agory poradził sobie z uderzeniem koronawirusa. (…) Kolejne premiery filmowe ściągają coraz więcej ludzi do kin. Z sukcesem zakończyliśmy negocjacje w sprawie pozyskania finansowania dla Heliosa i całej Agory na kolejne lata. To wszystko pozwala nam z większym spokojem i optymizmem pracować nad powrotem Agory do dawnej formy – komentuje Bartosz Hojka, prezes zarządu Agory.