Szansa na Ikeę niedaleko Turawa Park w Opolu

Grupa Ikea posiada już około 17 ha gruntu zlokalizowanego w pobliżu parku handlowego Turawa Park w Opolu. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza uruchomienie na tym terenie obiektu wielkopowierzchnowego wraz z usługami towarzyszącymi. Ostatnie 2,6 ha firma zakupiła od Helical Poland Sp. z o.o. Pozostały teren został nabyty wcześniej od spółki Rank Progress.

– Mamy nadzieję, że wkrótce powstanie tu ich sklep, co znacznie wzmocni tę część Opola jako główne miejsce handlu detalicznego – informuje Jonathan Tinker, dyrektor zarządzający Helical Poland. Karolina Choroszczak, przedstawicielka grupy Ikea powiedziała w rozmowie z Retailnet.pl, że zakup nieruchomości wpisuje się strategię firmy zakładającą, że w przyszłości może tam powstać inwestycja. Nie określiła jednak, czy będzie to pojedynczy sklep Ikei czy np. park handlowy.

– Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru został zatwierdzony w październiku 2011 roku. Zgodnie z jego zapisami możliwe jest utworzenie na tym terenie obiektu handlowego powyżej 2 tys. mkw. powierzchni handlowej. Inwestor może więc starać się o pozwolenie na budowę – informuje Krzysztof Śliwa, naczelnik biura urbanistycznego UM Opole.

W ostatnim czasie Grupa Ikea zakupiła również teren o wielkości około 30 ha w należącej do Częstochowy dzielnicy Rząsawa. Inwestor podpisał porozumienie z Urzędem Miasta w kwestii dofinansowania infrastruktury wokół planowanej inwestycji. Szacowana wielkość obiektu to 120 tys. mkw. na którą inwestor ma przeznaczyć ponad 600 mln. zł. Ikea nie podaje szczegółów dotyczących inwestycji. Ma być ona jednak porównywalna do wcześniej zrealizowanych przez Grupę Ikea kompleksów handlowych. Z miejskiego planu zagospodarowania tego terenu wynika, że obszar może zostać przeznaczony pod budowę wielkopowierzchniowych obiektów handlowych bądź usługowych.