City Center One na Žitnjaku we wschodniej części Zagrzebia

Amerykański Wal-Mart Stores Inc. (WMT) największa na świecie sieć handlowa może być zainteresowana zakupem części sklepów sieci Carrefour SA. – wynika z informacji zebranych przez brytyjski dziennik The Independent. Spekulacje na temat tego, że Carrefour będzie sprzedawał sklepy pojawiły się w związku z kłopotami finansowymi francuskiej sieci. Dla Wal-Mart Stores mogłaby to być okazja do wejścia na europejski rynek. Część analityków uważa jednak, że ogłoszone w tym tygodniu zatrudnienie Georges’a Plassata na stanowisku szefa Carrefoura oznacza porzucenie planów podziału sieci.
 
Przypomnijmy również, że od kilku lat regularnie pojawiają doniesienia o zainteresowaniu Wal-Martu siecią Real należącą do niemieckiego Metro-Group. Latem zeszłego roku nową falę spekulacji na ten temat wywołała publikacja w piśmie branżowym „Lebensmittel Zeitung”. Wkrótce Wal-mart odciął się od doniesień niemieckiej branżówki. Metro-Group oficjalnie ogłosiło także, że wycofuje się z planów sprzedaży sieci Real.

Jak wynika z opublikowanego w tym roku rankingu Global Powers of Retailing Top 250, Wal-Mart z obrotami rzędu 419 mld dol. (według danych z 2010 roku) zajmuje pierwsze miejsce wśród największych sieci handlowych na świecie. Drugą jest francuski Carrefour (119,5 mld dol.), a trzecią brytyjskie Tesco (92 mld dol.).