po dwa sklepy Venezi i Unisono w galeriach handlowych

Zarząd spółki Abra, największej nieproducenckiej sieci sklepów meblowych, planuje intensywny rozwój sprzedaży. Firma zamierza otwierać zarówno salony własne jak i franczyzowe. – Najbliższe otwarcie własnego sklepu w nowym miejscu nastąpi w Rybniku.Jeśli chodzi o sklepy franczyzowe, to kalendarz otwarć wygląda następująco: kwiecień 2012 roku – Chrzanów i Brzesko, maj 2012 roku – Lubartów i Olkusz. Duże nadzieje wiążemy z naszym programem franczyzowym, który zakłada otwieranie nowych placówek w miastach poniżej 50 tys. mieszkańców. To pozwoli nam wejść na nowy rynek – mniejszych miast – który dotychczas nie był wystarczająco zagospodarowany przez sieci sklepów. Zakładamy systematyczny rozwój sieci zarówno w retail parkach, w pobliżu innych sklepów z wyposażeniem wnętrz i artykułami budowlanymi. Ważne są dla nas takie czynniki, jak dobry dojazd, sąsiedztwo innych sklepów z tej samej lub uzupełniającej branży, parking oraz oczywiście warunki lokalowe. Obecnie dla sklepów własnych poszukujemy lokalizacji w retail parkach przy centrach handlowych, w pobliżu innych sklepów z branży wyposażenia wnętrz, o powierzchni ok. 700–1000 mkw., w miejscowościach powyżej 50 tys. mieszkańców – powiedziała w rozmowie z Retailnet.pl Anna Korzeniowska, Dyrektor Działu Rozwoju Sieci Abra SA.

Abra zarządza obecnie siecią 78 sklepów, z czego 74 to sklepy własne, a 4 franczyzowe. Sklepy własne otwierane są w dużych miastach, natomiast franczyzowe – w miastach od 20 tys. do ok. 50 tys. mieszkańców (dane na 15 marca 2012 r.)

Abra to największa nieproducencka sieć sklepów meblowych, założona w 1990 roku w Krakowie. W 2000 roku firma posiadała już 10 sklepów zlokalizowanych głównie w południowej Polsce. W 2001 roku Abra S.A. stała się częścią międzynarodowego koncernu JD Group z siedzibą w RPA, co pozwoliło jej na dynamiczny rozwój sieci sklepów. We wrześniu 2011 roku Abra S.A. weszła w skład Grupy Kapitałowej Steinhoff International– jednej z największych na świecie firm z branży wyposażenia wnętrz i artykułów gospodarstwa domowego.

Firma Steinhoff została założona w 1964 roku w Niemczech. Obecnie Steinhoff International jest międzynarodową grupą handlową, która produkuje, dystrybuuje oraz sprzedaje meble, artykuły wyposażenia wnętrz i gospodarstwa domowego w całej Europie, Australii, Oceanii i południowej Afryce. Ponadto firmy wchodzące w skład grupy Steinhoff specjalizują się w wytwarzaniu produktów z drewna i innych surowców, a także oferują usługi dostawcze i logistyczne dla przedsiębiorstw.
Grupa Steinhoff zatrudnia 49 tys. osób. Każdego roku dostarcza swoje usługi i produkty do milionów Klientów w 36 krajach świata. Steinhoff jest jednym z największych dystrybutorów mebli w Europie i Australii, zarządzając kilkunastoma markami i posiadając łącznie prawie 1300 sklepów detalicznych. Jednocześnie jest ważnym producentem mebli. Posiada 27 fabryk produkujących meble i ich komponenty, w tym 6 fabryk znajdujących się na terenie Polski. Od 1998 roku firma Steinhoff International jest notowana na giełdzie papierów wartościowych w Johannesburgu (RPA), a jej główna siedziba znajduje się w Sandton w RPA. Przejęcie spółki Abra SA to część przyjętej strategii grupy, zakładającej dalszy rozwój sieci handlowej, także w Polsce.