Powstał raport Zakupy w sieci

Holenderski inwestor Multi Development Poland podpisał  umowę  z gminą Gdańsk oraz  PKP SA w sprawie przebudowy Targu Rakowego i Siennego. Powstanie tam m.in. centrum handlowe Forum Radunia.  Umowa między stronami jest tak skomplikowana, że odczytywanie aktu notarialnego trwało 9 i pół godziny. Zgodnie z dokumentem gmina wniesie do spółki grunty warte średnio 130 mln zł i obejmie w niej 49 proc. udziałów. Z kolei Multi Development zapewni finansowanie inwestycji i obejmie w spółce 51 proc. udziałów. Realizacja inwestycji może kosztować nawet 1 miliard złotych.

– To projekt, który ożywi śródmieście Gdańska ważny i dla nas i dla miasta. Wierzymy, że ustanowi nowy standard przebudowy śródmieścia miast w Polsce – podkreślał Ronald Dasbach, dyrektor Multi Development na Europę.

Projekt  – jak przewiduje podpisana 27 kwietnie 2012 umowa zostanie zrealizowany w formule PPP – partnerstwa publiczno-prywatnego. Oprócz centrum handlowego na Targach przewidziano także biura, kino oraz parkingi podziemne. Zrealizowany zostanie też ciąg pieszy, który powstanie na przedłużeniu Drogi Królewskiej i poprowadzi w kierunku Urzędu Miejskiego w Gdańsku przy Nowych Ogrodach. 

Według informacji inwestora powierzchnia całkowita kompleksu Forum Radunia ma wynosić 51 tys. mkw., a handlowa 31 tyś mkw. W obiekcie znajdą się liczne lokale gastronomiczne, duże kino oraz supermarket. Reszta to biura, Centrum Dziedzictwa Historycznego Miasta Gdańska oraz parking dla 1300 pojazdów.

Roboty budowlane poprzedzą prace archeologiczne, które maja się  rozpocząć latem 2012 roku. Na wiosnę 2013 roku ma ruszyć budowa płyty nad  torowiskiem kolejowym na której stanie część inwestycji. Do połowy 2014 r. przewidziano otwarcie przystanku SKM Gdańsk Śródmieście. Całe przedsięwzięcie sfinalizowane ma zostać do roku 2020. Centrum handlowe ma być jednak ukończone i otwarte w 2015 roku.

Multi Development Poland to spółka należąca do Multi Corporation bv, holenderskiego dewelopera specjalizującego się w budowie śródmiejskich powierzchni handlowych w Europie i Turcji, który buduje i zarządza centrami handlowymi oraz inwestycjami biurowymi. Grupa działa w 14 krajach Europy. Główna siedziba firmy mieści się w Holandii, a jej biura znajdują się m.in. w Belgii, Francji, Portugalii, Hiszpanii, Włoszech i Niemczech.