Rachel Lavine, CEO Atrium European Real Estate

– Polska jest nie tylko naszym największym rynkiem, ale i jednym z krajów wybranych przez nas jako najważniejsze obszary dla przyszłego rozwoju. Dlatego bardzo cieszy mnie fakt, że nasz polski portfel znów wypracował bardzo dobre wyniki- powiedziała Rachel Lavine, CEO Atrium European Real Estate.

Rachel Lavine zwraca uwagę na wzrost wartości CH Promenada w Warszawie, jaki firmie udało się zrealizować od czasu jej nabycia w zeszłym roku.

-Dokonujemy również ogromnego postępu w  Atrium Felicity w Lublinie. Rozpoczęliśmy budowę tego ważnego nowego centrum handlowego po wynajęciu 52 proc. powierzchni i przedsprzedaży części hipermarketowej znanej międzynarodowej sieci detalicznej

Centrum Handlowe Atrium Felicity w Lublinie będzie najważniejszym z projektów prezentowanych przez Atrium European Real Estate Limited na wrześniowym Shopping Center Forum & Trade Fair 2012. Właściciel CH Atrium Felicity zaprezentuje projekt podczas Project Flash. Jest to multimedialny pokaz przygotowany przez wystawców, podczas której najemcom będą  mogli zapoznać sie z interesujacymi ich projektami. Szczegóły na www.scf2012.retailnet.pl

Po przedsprzedaży blisko 20 tys. mkw. powierzchni hipermarketowej dla dużej międzynarodowej sieci spożywczej i wynajęciu 52 proc. powierzchni obiektu, Atrium rozpoczęło w Lublinie budowę Atrium Felicity, obiektu handlowego o powierzchni ok. 75 tys. mkw. Wśród pozyskanych dotychczas najemców znajdują się takie marki jak H&M, Reserved, Mohito, House, Intersport, a także Zara, Bershka, Stradivarius, Pull & Bear, Oysho, Massimo Dutti i Zara Home z grupy Inditex.  Generanym wykonawca obiektu jest Strabag.

Otwarcie centrum planowane jest pod koniec 2013 roku. Atrium Felicity pomieści 135 nowych sklepów w głównej galerii handlowej oraz dwóch przyległych budynkach zajmowanych przez hipermarket spożywczy i market budowlany, a także w wydzielonej części rozrywkowej. Centrum ma bardzo korzystną lokalizację przy jednej z głównych arterii Lublina, na skrzyżowaniu alei Witosa i ulicy Grygowej. Powstanie w nim około 3100 miejsc parkingowych.

Ponadto Atrium odda do użytku II etap centrum handlowego Atrium Mosty w Płocku oraz zakończy budowę wolnostojącego budynku o powierzchni handlowej 5 tys. mlw. przeznaczonej dla Media Markt w Gdyni. Obydwa obiekty mają być gotowe jeszcze w tym roku. Atrium sfinalizowało również zakup działki o powierzchni ok. 38 tys. mkw. sąsiadującej z cieszącym się dużym zainteresowaniem centrum handlowym Atrium Copernicus w Toruniu, może już więc realizować plany rozbudowy centrum.

Wartość rynkowa portfela dochodowego Atrium w Polsce (stanowiącego 47,2 proc. jej całkowitego portfela dochodowego o wartości 2,15 mld euro, obejmującego 155 obiektów) po raz pierwszy przekroczyła 1 mld euro, dzięki wzrostowi o 13,3 proc. do poziomu 1,01 mld euro w stosunku do 30 czerwca ubiegłego roku oraz o 2,7 proc. od 31 grudnia 2011 roku. Przy czym uwzględniony został wzrost wyceny warszawskiego centrum Promenada należącego do spółki o 19,7 mln euro, związany przede wszystkim z działaniami Atrium w zakresie właściwego zarządzania centrum od czasu jego nabycia w maju 2011 roku.

Polski portfel Atrium wypracował wzrost GRI (powierzchni najmu brutto) o 24,3 proc. do 37 mln euro za pierwszych sześć miesięcy 2012 roku (do 30 czerwca 2012 r.)  – w porównaniu z rokiem ubiegłym, natomiast GRI w ujęciu like-for-like wzrósł o 2,4 proc. do 28,1 mln euro. NRI wzrósł o 27,9 proc. do 37,2 mln euro, a w ujęciu like-for-like o 5,1 proc. do 28,5 mln euro.

Poziom komercjalizacji 20 obiektów (według definicji EPRA) nieznacznie wzrósł w poprzednim kwartale, osiągając 97,9 proc.

Atrium European Real Estate w Polsce posiada obecnie 20 centrów handlowych o wartości rynkowej 1,01 mld euro (według stanu na 30 czerwca 2012 r.). Obiekty te obejmują łącznie około 377 400 mkw. powierzchni najmu (GLA), której GRI wyniósł 37 mln euro w pierwszym półroczu 2012 r. i 64 mln euro w całym ubiegłym roku. W 2011 roku Atrium rozszerzyło swoją działalność w Polsce finalizując zakup Promenady, jednego z najlepszych centrów handlowych w Warszawie, za 171 mln euro, oraz zakup centrum handlowego Molo w Szczecinie za 55 mln euro. Do polskiego portfela Atrium należą również Atrium Reduta i Atrium Targówek w Warszawie, Atrium Mosty w Płocku, Atrium Biała w Białymstoku Atrium Plejada w Bytomiu, Atrium Koszalin oraz Atrium Copernicus w Toruniu.

Atrium European Real Estate Limited to spółka sektora nieruchomości prowadząca działalność głównie w zakresie inwestowania w centra handlowe w Europie Środkowo-Wschodniej, zarządzania nimi i ich budowy.