Anna Radecka, Senior Associate, Dział Powierzchni Handlowych, Colliers International
Anna Radecka, Senior Associate, Dział Powierzchni Handlowych, Colliers International

– Obecnie najsilniejszą ofertę handlową w Katowicach ma Silesia City Center. Pełni ona funkcję regionalnego centrum o dużym zasięgu oddziaływania- ocenia Anna Radecka MRICS, Senior Associate w dziale powierzchni handlowych Colliers International.

-W drugiej połowie 2013 roku planowane jest otwarcie Galerii Katowickiej w samym centrum miasta przy Dworcu PKP. Będzie to druga największa galeria w Katowicach, z powierzchnią wynoszącą 50 tys. mkw. GLA. Specyficzna lokalizacja przy dworcu PKP i PKS sprawi, że będzie to galeria ciesząca się dużą odwiedzalnością, zwłaszcza przez klienta podróżującego transportem miejskim. W jej bliskim pobliżu planowane jest dodatkowe 21 tys. mkw. w ramach Supersamu – mówi Anna Radecka.

– Wszystkie powyższe obiekty mają szansę funkcjonować sprawnie, o ile ich tenant mix i pozycjonowanie będzie komplementarne. Może dojść do sytuacji gdy walka o najemców sprawi, że w którymś z obiektów pojawią się powierzchnie niewynajęte  lub dublowanie się oferty. Może to wpłynąć na niższe obroty najemców już po otwarciu- dodaje Anna Radecka.

Jak podkreśla podaż nowoczesnej powierzchni handlowej w konurbacji górnośląskiej w chwili obecnej to 942 tys. mkw. w ramach blisko 40 obiektów handlowych.

-Jest to drugi największy rynek handlowy w Polsce, tuż za aglomeracją warszawską. Pod względem planowanej podaży największa aktywność deweloperska również jest odnotowywana właśnie w regionie Śląska – jest to aż 125 tys. mkw. powierzchni GLA w ramach trzech projektów: Europa Centralna, Galeria Katowicka, Galeria Zabrze- zaznacza Anna Radecka.

W Katowicach będących stolicą województwa działa sześć nowoczesnych obiektów handlowych, które podzieliły między siebie klientów zamieszkujących miasto, a także okoliczne miejscowości konurbacji górnośląskiej. Łączna podaż w Katowicach to 220 tys. mkw. w ramach takich obiektów jak m.in.: Silesia City Center, 3 Stawy, Park Handlowy RAWA ze sklepem IKEA.