Mariusz Rutowicz
Mariusz Rutowicz

Matras SA, polski dystrybutor książek, jest właścicielem 160 księgarń zlokalizowanych w największych miastach na terenie kraju. Zarząd spółki zapowiada dynamiczną ekspansję w 2013 roku.

– W tym roku planujemy otworzyć minimum 20, a może nawet około 30 nowych salonów. Średnia powierzchnia księgarni będzie wynosiła około 150 mkw. Głównym kierunkiem rozwoju obecnie będą punkty w centrach handlowych w dużych miastach. Otwarcia będą miały miejsce także w mniejszych miejscowościach, ale te lokalizacje będą wymagały indywidualnej oceny i analizy możliwej stopy zwrotu z inwestycji – powiedział w rozmowie z portalem Retailnet Mariusz Rutowicz, prezes zarządu Matras SA.

W pierwszym kwartale tego roku spółka otworzy nowe salony m.in. w Galerii Łódzkiej, Centrum Handlowym Wzgórze w Gdyni i w Galerii Veneda w Łomży. Nowe salony będą miały około 100 mkw. powierzchni. W planach jest także uruchomienie nowych lokali w Warszawie, Katowicach i Żorach.

– W ciągu ostatnich dwóch lat otworzyliśmy około 60 księgarń. Wszystkie nowe lokalizacje były finansowane ze środków własnych spółki. Obecnie staramy się o pozyskanie dodatkowych form finansowania i tempo ekspansji będzie zależało także od kwoty, którą uda się pozyskać – dodaje Rutowicz.

Spółka planuje otwieranie nowych lokali w oparciu o nowy koncept salonów. Znaczna część istniejących placówek będzie też zmodernizowana. Księgarnie pojawią się nie tylko w centrach i galeriach handlowych, ale także przy głównych ulicach miast czy na dworcach.

– Obecnie działa kilka lokali w koncepcie księgarniana-kawiarnianym m.in. w Warszawie i Radomiu. Wkrótce ich liczba się zwiększy. Chcemy postawić na tworzenie przyjaznej przestrzeni, w której będzie można nie tylko zapoznać się z nowinkami na rynku księgarskim, ale także napić się kawy i zjeść ciastko– dodaje Rutowicz.

Matras prowadzi 160 księgarń z czego 84 z nich znajduje się w centrach i galeriach handlowych, a 72 przy ulicach w dużych miastach. Księgarnie zlokalizowane są w 70 miejscowościach, a ich łączna powierzchnia handlowa to blisko 21 tys. mkw. od 2010 roku spółka prowadzi także sklep on-line.