Centrum handlowe
Centrum handlowe

Według raportu Cushman & Wakefield w 2012 roku rozwijał się przede wszystkim rynek centrów handlowych w mniejszych ośrodkach miejskich. Na 400 tys. mkw. GLA wybudowanej powierzchni centrów handlowych, 75 proc. stanowiły obiekty kameralne w średnich i mniejszych miastach.

Do największych zrealizowanych projektów w ubiegłym roku należą Galeria Rzeszów (42 tys. mkw. GLA), NoVa Park w Gorzowie Wielkopolskim (32,4 tys. mkw. GLA) i Korona Kielce (34,1 tys. mkw. GLA). Znaczna część podaży (21 proc.) powstała w wyniku rozbudowy istniejących obiektów.

W 2013 r., przy prognozowanym poziomie podaży blisko 700 tys. mkw. GLA, obiekty oddawane w dużych miastach stanowić będą aż 45 proc. całkowitej powierzchni.

W naszym kraju zostanie otwartych kilka wielkopowierzchniowych centrów handlowych – m.in. w północnej Polsce zostanie otwarte rozbudowane przez Mayland Centrum Handlowe Wzgórze w Gdyni, w Poznaniu – Poznań City Center budowane przez firmę TriGranit. Nową inwestycją handlową w stolicy (16 tys. mkw. GLA) jest Galeria Miejska w budowanym obecnie kompleksie biurowo-handlowym Plac Unii. W budowie pozostaje jeszcze ok. 850 tys. mkw. GLA powierzchni centrów handlowych.

Z badań Cushman & Wakefield wynika, że popyt na lokale w centrach handlowych jest średni i zróżnicowany w poszczególnych miastach i obiektach. Najniższa stopa pustostanów notowana jest w Lublinie (0,97 proc.), Częstochowie (1,76 proc.) i aglomeracji szczecińskiej (1,89 proc.), co świadczy o otwarciu rynku na nowe inwestycje w kontekście istniejącej konkurencji i siły nabywczej mieszkańców.

Najwięcej pustostanów występuje natomiast w centrach handlowych w Toruniu (5,93 proc.), Kielcach (5,37 proc.) i aglomeracji krakowskiej (4,61 proc.).

Najwyższe czynsze w najlepszych centrach handlowych są stabilne, w Warszawie osiągają poziom 75–85 euro/mkw./miesiąc, a w pozostałych aglomeracjach 35–40 euro/mkw./miesiąc. W miastach średniej wielkości czynsze plasują się na poziomie 20–25 euro/mkw./miesiąc.