Visualization of Galeria Katowicka

Do grona najemców Galerii Katowickiej dołączyło kilkanaście nowych marek. Łącznie wynajęto ponad 3 tys. mkw. powierzchni.

Na mocy podpisanych w marcu 2013 roku umów do grona marek dostępnych w Galerii Katowickiej dołączyły m.in: Empik, Smyk, Tally Weijl, i Gerry Weber. W znajdującej się w centrum Katowic galerii powstanie również pierwszy na Śląsku sklep partnerski ekskluzywnej bielizny Chantelle.

– Choć do otwarcia Galerii Katowickiej zostało jeszcze kilka miesięcy, pierwsze powierzchnie handlowe już są przygotowane dla najemców. Komercjalizacja dobiega końca, a do wynajęcia pozostało już niewiele powyżej 10 proc. powierzchni. W zasadzie to już ostatni moment na decyzje najemców dotyczące obecności w Galerii Katowickiej, ponieważ wkrótce nie będziemy mieli wolnych lokali – mówi Agata Brzezińska, Country Manager firmy Neinver Polska, budującej Galerię Katowicką.

Otwarcie Galerii Katowickiej znacząco zwiększy podaż przestrzeni handlowych w tym regionie, która pomimo doskonałych warunków, była niższa niż średnia w kraju. Rzeczywista wielkość Aglomeracji Górnośląskiej to prawie 3 mln mieszkańców. To ponad pół miliona więcej niż w wypadku drugiej w kolejności aglomeracji warszawskiej. Śląsk wyprzedza Warszawę również w zarobkach: średni miesięczny zarobek katowiczanina to 4 949 zł, a warszawiaka 4 821 zł .

– Dodatkowo, po Śląsku bardzo łatwo można poruszać się samochodem. Południową część aglomeracji doskonale komunikuje autostrada A4. Natomiast przez sam środek tego obszaru przechodzi Drogowa Trasa Średnicowa (DTŚ), przy której mieszka ponad 1 milion osób – mówi Monika Olejnik-Okuniewska z firmy Neinver Polska, inwestora wielofunkcyjnego kompleksu komunikacyjno-handlowo-biznesowego, którego częścią jest Galeria Katowicka.

Pomimo tego, że powyższe czynniki sprawiają, że Katowice i okolice to doskonała lokalizacja dla centrów handlowych, liczba mkw. nowoczesnych przestrzeni handlowych (GLA) na tysiąc mieszkańców regionu, wcale nie należy do najwyższych. Śląsk, pod tym względem, zajmuje 7. miejsce za Trójmiastem, Wrocławiem, Poznaniem, Warszawą, Łodzią i Szczecinem. W najbliższym czasie te statystyki ulegną zmianie, głównie dzięki oferującej ponad 50 tys. mkw. Galerii Katowickiej.

– W 2008 roku podpisaliśmy z Grupą PKP umowę, w ramach której, w październiku 2012 roku oddaliśmy do użytku jeden z najnowocześniejszych w kraju dworców kolejowych, a w lutym br. podziemny terminal autobusowy. Teraz koncentrujemy się na zakończeniu budowy i komercjalizacji sąsiadującej z obu obiektami Galerii Katowickiej – dodaje Monika Olejnik-Okuniewska.

Bliskość dworca kolejowego, z którego rocznie korzysta około 12 milionów pasażerów, doskonała lokalizacja – samo centrum stolicy regionu oraz bliskość autostrady A4 i DTŚ – sprawiają, że- jak poinformowali przedstawiciele inwestora-,  pomimo trudnej sytuacji rynkowej, w projekcie do skomercjalizowania zostało jedynie niewiele ponad 10 proc. powierzchni.

– Na korzyść Galerii Katowickiej w oczach potencjalnych najemców przemawia m.in. fakt, że nasz obiekt jest praktycznie na ukończeniu, a pierwsi klienci zawitają do naszych sklepów jeszcze w tym roku – dodaje Agata Brzezińska, Country Manager, Neinver Polska sp. z o.o.

Oprócz sklepów popularnych marek, w Galerii Katowickiej znajdzie się także szereg punktów usługowych, supermarket Stokrotka oraz zróżnicowana oferta restauracji i kawiarni. W kompleksie będzie także Multikino.

Przypomnijmy, Galeria Katowicka mieści się w centrum miasta i jest unikalnym kompleksem komunikacyjno-komercyjnym. Powierzchnia handlowa obiektu wynosi 53 tys. mkw., na której znajdzie się ponad 250 lokali i punktów handlowych. Do dyspozycji zostanie oddany dwupoziomowy podziemny parking dla 1, 2 tys. samochodów. Galeria Katowicka będzie połączona bezpośrednio z dworcem kolejowych i podziemnym terminalem autobusowym komunikacji miejskiej.

Inwestorami projektu są Neinver Polska i Meyer Bergman. Wyłącznym agentem odpowiedzialnym za najem powierzchni handlowej Galerii Katowickiej jest Cushman & Wakefield.

Budowa Galerii Katowickiej – będącej wielofunkcyjnym kompleksem komunikacyjno-handlowo-biznesowym – rozpoczęła się w grudniu 2010 r. Pierwszym etapem inwestycji był katowicki dworzec kolejowy oddany do użytku w październiku 2012 r. W lutym 2013 oddano do użytku kolejny etap, którym był podziemny, przelotowy terminal autobusowy. Termin zakończenia budowy Galerii Katowickiej wraz z podziemnym parkingiem, zostanie ogłoszony wiosną.

Neinver jest inwestorem, deweloperem i zarządcą nieruchomości. Obecnie działa w sześciu krajach: w Hiszpanii, Niemczech, we Włoszech, Polsce, Francji i Portugalii. Neinver zarządza IRUS European Retail Property Fund, który jest jednym z największych prywatnych paneuropejskich funduszy na rynku nieruchomości.

W Polsce Neinver obecny jest od 2000 roku. Firma wybudowała dotychczas 158, 5 tys. mkw. powierzchni handlowej, a w portfolio nowo powstających obiektów w Polsce znajduje się około 250 tys. mkw. powierzchni handlowej, biurowej i przestrzeni publicznej.

Meyer Bergman jest prywatną firmą zajmującą się zarządzaniem funduszami inwestycyjnymi w sektorze handlowo-usługowym. Firma z siedzibą w Londynie realizuje specyficzne dla sektora nieruchomości strategie inwestycyjne, obejmujące  zakup niewykorzystanych nieruchomości, poprawę zarządzania  i przywracanie ich na rynek.

Obecne firma skupia swoje działania na nabywaniu nieruchomości o niskim ryzyku inwestycyjnym, znajdujących się w atrakcyjnych europejskich lokalizacjach – w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Skandynawii, a także w Polsce i Czechach. Wartość transakcji dokonywanych przez Meyer Bergman waha się między 30 a 300 mln euro.