Silesia City Center
Silesia City Center

Immofinanz Group ogłosił dużą transakcję sprzedaży na rynku nieruchomości w Europie Wschodniej, dotyczącą centrum handlowego Silesia City Center w Katowicach. Jeden z najbardziej prestiżowych projektów inwestycyjnych będących własnością Immofinanz zostanie zakupiony przez międzynarodowe konsorcjum inwestorów, na czele którego stanie Allianz. Cena transakcji, ustalona na poziomie 412 mln euro, przekracza jego wartość bilansową.

Umowa została podpisana w dniu 27 maja 2013 roku. Realizacja transakcji podlega określonym warunkom, w tym, musi zostać zatwierdzona przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jej zamknięcie przewidziane jest na wrzesień br.

– Silesia City Center jest symbolem jednego z najbardziej znaczących sukcesów Immofinanz w sektorze centrów handlowych. Powierzchnia Silesia City Center jest w pełni wynajęta, a samo centrum należy do piątki największych w Polsce. Cyklicznie zoptymalizowana sprzedaż jest ważną częścią naszego modelu biznesowego – w ten sposób możemy uwolnić kapitał i stworzyć niezbędną płynność do inwestowania w nowe projekty deweloperskie. Transakcja ta dodatkowo potwierdza nasze wyceny nieruchomości w Europie Wschodniej, powiedział Eduard Zehetner, prezes Immofinanz Group. – Patrząc na kluczowe rynki Immofinanz Group, widać wyraźnie, że Polska ma, obok Moskwy, największy potencjał w zakresie rozwoju wysokiej jakości centrów handlowych. Potwierdza to również decyzję Immofinanz o budowie Tarasów Zamkowych – centrum handlowego w Lublinie.

– Sprzedaż Silesia City Center jest dowodem początku ożywienia na rynku inwestycyjnym w Europie Wschodniej. Zainteresowanie inwestorów wraca, jest to trend, który jest również wspierany przez ogólne wskaźniki rynkowe. Jesteśmy przekonani, że będziemy w stanie przeprowadzić jeszcze inne transakcje sprzedaży w tym regionie w ciągu bieżącego roku finansowego – dodał Zehetner. Według CBRE, wolumen transakcji w Europie Środkowo-Wschodniej zwiększył się w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2013 roku trzykrotnie kwartał do kwartału, a jego poziom – 2,6 mld euro jest najwyższy od pierwszego kwartału w 2008 roku.

Immofinanz Group nabył Silesia City Center w 2006 roku. Firma, bazując na dużym popycie ze strony potencjalnych najemców, zdecydowała się rozbudować obiekt – co zakończyło się pod koniec 2011 roku. Z ok. 89 tys. m kw. powierzchni i prawie 340 sklepami, Silesia City Center jest liderem w swoim sektorze na obszarze całego Śląska. Nieruchomość otrzymała liczne nagrody i jest jednym z laureatów nagrody ICSC European Shopping Center Awards w 2013.