Jan Mroczka, prezes Rank Progress SA

Negocjacje dotyczące podpisania nowych umów najmu w obiektach należących do Rank Progress zdominowały tegoroczną edycję Forum Rank Progress.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele kilkudziesięciu sieci, w tym m.in.: Alma Market, Api-Pharm, C&A, Camaieu, Castorama, Decathlon, Guess Poland, H&M, JYSK, Kaufland Polska, Leroy Merlin Polska, LPP, MarcPol, Marilyn, Marionnaud, Matras, McDonald’s Polska, OBI, Pepco, Promod, Rossmann, Solar, Top Secret, Vision Express, YES i inni.

Najważniejszym efektem 3. Forum legnickiego dewelopera są deklaracje podpisania kilkudziesięciu nowych umów najmu w centrach, które Rank Progress planuje zrealizować do 2015 roku. W ciągu najbliższych 3 lat spółka zamierza zbudować 10 centrów handlowych o łącznej powierzchni blisko 340 tys. mkw. i łącznej wartości 1 mld 266 mln zł. Wśród sieci, które zadeklarowały duże zainteresowanie propozycjami spółki, znaleźli się wiodący gracze na polskim rynku.

– Trzecie już Forum Rank Progress utwierdziło nas w przekonaniu, że bezpośrednia formuła rozmów z naszymi partnerami sprawdza się najlepiej. Choć z naszymi najemcami jesteśmy w kontakcie na co dzień, Forum zawsze jest okazją do pogłębionego kontaktu i przedstawienia kompleksowej oferty. Podczas roboczych spotkań pracujemy wspólnie nad konkretnymi lokalizacjami, dobierając odpowiednie wielkości lokali do potrzeb sieci handlowych. Efekty Forum pokazują, że takie spotkania to dobry kierunek współpracy dewelopera i najemcy – powiedział Jan Mroczka, prezes zarządu Rank Progress SA.

Największym zainteresowaniem cieszyły się centra, których otwarcie planowane jest w ciągu najbliższych kilku lub kilkunastu miesięcy.

– W Chojnicach, Pile i Mielcu pozostały ostatnie wolne powierzchnie i podczas Forum omawiano szczegółowe warunki wynajęcia konkretnych lokali. Równie dużym zainteresowaniem cieszyły się nowe lokalizacje, między innymi regionalne centrum handlowe w Kołobrzegu. Coraz więcej najemców proponuje podpisywanie kompleksowych umów na kilka lokalizacji” – mówi Piotr Kowalski, dyrektor działu komercjalizacji Rank Progress SA.

Podczas Forum, Rank Progress podpisał umowę z firmą Waste to Energy Canada o powołaniu spółki joint venture dedykowanej projektom z zakresu utylizacji odpadów. Sygnowany dokument to kontynuacja współpracy z kanadyjskim partnerem zapoczątkowanej na początku tego roku.

– Uważamy, że model biznesowy Rank Progress doskonale koresponduje z wdrażaną przez nas na całym świecie unikatową technologią utylizacji odpadów. Nasze instalacje są dedykowane mniejszym społecznościom, podobnie jak centra handlowe stawiane przez Rank Progress” – powiedział podczas konferencji Alistair Haughton, dyrektor operacyjny Waste to Energy Canada. „Jesteśmy przekonani, że współpraca ta będzie bardzo owocna – dodał Jan Mroczka.

Prezes Rank Progress podkreślił, że kierowana przez niego spółka będzie mogła z powodzeniem wykorzystywać doświadczenia w przeprowadzaniu procedur administracyjnych i we współpracy z lokalnymi władzami.

– Dziesiątki projektów zrealizowanych w mniejszych miejscowościach to cenny know-how, który pozwoli nam na dynamiczny rozwój tego nowego dla nas segmentu działalności. Rynek gospodarki odpadami to dla nas jeden z priorytetów na najbliższe lata – zapewnił Jan Mroczka.

Wśród pierwszych realizowanych wspólnie projektów planowane są instalacje w Długoszynie w woj. lubuskim oraz Rudzie Śląskiej.