Zygmunt Chyla, prezes polskiego oddziału TK Development

– Prace budowlane związane z Centrum Handlowym Nowy Rynek w Jeleniej Górze planujemy rozpocząć na jesieni 2013 roku. Rozpoczynamy proces wyboru generalnego wykonawcy – powiedział portalowi Retailnet Zygmunt Chyla, prezes polskiego oddziału TK Development.

– Jedną z zasadniczych cech projektu jest jego unikalna lokalizacja. Szacujemy, że Centrum Handlowe będzie odwiedzane przez ok. 5,5 mln klientów rocznie. Na chwilę obecną sam dworzec PKS odwiedza blisko 3 miliony pasażerów rocznie. Drugim ważnym elementem CH Nowy Rynek jest położenie – obok Starówki, czyli ścisłego centrum miasta. Jelenia Góra jest miastem turystycznym, a na trasie wycieczek właśnie znajduje się starówka. Dlatego obiekt będzie służył nie tylko mieszkańcom ale również osobom przyjezdnym – dodał Zygmunt Chyla.

Centrum Handlowe Nowy Rynek będzie pierwszym tego typu obiektem w Jeleniej Górze. TK Development wybuduje centrum handlowe o powierzchni całkowitej 56 tys. mkw., w tym powierzchni najmu 24 tys. mkw. W obiekcie może się znaleźć ok. 115 lokali handlowo-usługowych. Z umów już podpisanych warto wymienić: Cropp, House, Mohito, Sinsay, Reserved, H&M, Bershka, Stradivarius, Home&You oraz operator spożywczy Intermarché. Obiekt jest skomercjalizowany w 40 proc.

70 proc. udziałów spółki celowej projektu jest po stronie inwestora Heitman, pozostałe 30 proc. – po stronie dewelopera TK Development. Wartość inwestycji to 55 mln euro.

Obiekt będzie zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie jeleniogórskiego rynku oraz na przedłużeniu głównej ulicy handlowej 1 Maja. Realizacja galerii handlowej zakłada przebudowę istniejącego dworca autobusowego i włączenie go do inwestycji. Nowy Rynek będzie zarówno galerią handlową jak i centrum komunikacyjnym, dla mieszkańców i turystów.

Inwestor zaplanował otwarcie obiektu na koniec 2015 roku. Ostatnio Urząd Miasta w Jeleniej Górze wydał zgodę na budowę CH Nowy Rynek.