Galeria Jurajska

Według analityków rynku szacunkowa wartość Galerii Jurajskiej w Częstochowie wynosi około 160 mln euro. Spółka Globe Trade Centre ostatnio podpisała przedwstępną umowę sprzedaży galerii z funduszem inwestycyjnym Heitman. – Stopa zwrotu ze sprzedaży Galerii Jurajskiej może wynieść od 7 proc. do 7,5 proc. Raczej nie jest osiągalny poziom poniżej 7 proc. dla obiektu, który nie jest zlokalizowany w jednym z 6 największych miast w Polsce – powiedział portalowi Retailnet Michał Ćwikliński, Director, Head of Investment w firmie Savills.

Nie wiadomo dokładnie czy Heitman kupi 100 proc. udziałów w Galerii Jurajskiej. Najczęściej inwestycje funduszu polegają na przejęciu 70 proc. udziałów w spółce celowej, a pozostałe 30 proc. pozostaje w rękach dewelopera. Tak było w przypadku Galerii Malta w Poznaniu, gdzie Heitman posiada obiekt razem z Neinver, czy wspólnej inwestycji z TK Development.

Ponadto trudno jest powiedzieć na co GTC przeznaczy pozyskaną kwotę z transakcji. Może na budowę galerii handlowej w Wilanowie i na Białołęce lub na spłatę zadłużenia spółki.

Powierzchnia całkowita Galerii Jurajskiej wynosi 130 tys. mkw., z czego 49 tys. mkw. to powierzchnia handlowo-rozrywkowa, która mieści 200 sklepów, punktów usługowych i gastronomicznych oraz wielosalowe kino Cinema City.

Swoje sklepy w Galerii Jurajskiej otworzyły m.in. Alma, Peek&Cloppenburg, grupa LPP (Reserved, Cropp, Home & You, House, Mohito), grupa Inditex (Zara, Bershka, Massimo Dutti, Stradivarius), C&A, Euro RTV AGD, Intersport, Empik, H&M, New Yorker, TK Maxx, Smyk, Rossmann, Sephora, Douglas, Promod, Trussardi, Apart oraz kino Cinema City. Do dyspozycji klientów jest wielopoziomowy parking mogący pomieścić ponad 2000 samochodów.