Inwestycje
Inwestycje

Według wstępnych szacunków firmy doradczej Jones Lang LaSalle, wartość transakcji inwestycyjnych  sfinalizowanych na polskim rynku nieruchomości komercyjnych w I poł. 2013 r. wyniosła w przybliżeniu 970 mln euro. Zdecydowaną większość transakcji zrealizowali inwestorzy zagraniczni. Jones Lang LaSalle przewiduje dobre perspektywy dla rynku na najbliższe miesiące.

Po rozbiciu na poszczególne segmenty rynku, szacunkowe dane pokazują, że wartość transakcji handlowych w pierwszym półroczu wyniosła 161 mln euro, biurowych w przybliżeniu 611 mln euro, magazynowych – 184 mln euro, a hotelowych – 14 mln euro.

Z kolei, ze wstępnych analiz rynku inwestycyjnego w II kw. 2013 br. wynika, że na sektor handlowy przypadły transakcje  o wartości 100 mln euro.

Najważniejsze transakcje na rynku handlowym sfinalizowane w II kw. to przejęcie przez London & Cambridge Properties portfela nieruchomości handlowych firmy Echo w Tarnowie, Radomiu i Piotrkowie Trybunalskim (ok. 67 mln euro).

Należy jednak zauważyć, że powyższe wartości nie uwzględniają kilku kluczowych transakcji, o łącznej wartości ok. 800 mln euro, które zostały podpisane w II kw. br., ale ich finalizacja przewidziana jest w III kw. Należą do nich m.in., w sektorze handlowym – Silesia City Center (412 mln euro, Katowice, największa tegoroczna transakcja nie tylko na rynku nieruchomości w Polsce, ale i w całym regionie Europy Środkowo – Wschodniej), Galeria Dominikańska (151,7 mln euro, Wrocław)  oraz aktywa z portfela Charter Hall (174,5 mln euro), a w biurowym – Le Palais (Warszawa).

– Biorąc pod uwagę kluczowe transakcje ogłoszone w II kw., których finalizowanie przewidziane jest na nadchodzące miesiące, a także wiele innych transakcji w toku, spodziewamy się, że całkowita wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce w 2013 r. przekroczy 2,5 mld euro. Rynek jest w coraz większym stopniu zdywersyfikowany, co znajduje odzwierciedlenie w preferencjach inwestorów, którzy interesują się już nie tylko kluczowymi, prestiżowymi projektami biurowymi w Warszawie czy centrami handlowymi w głównych polskich miastach – komentuje Agata Sekuła, dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Handlowych w Europie Środkowo-Wschodniej, Jones Lang LaSalle.

Zespół ekspertów Jones Lang LaSalle świadczył usługi strategicznego doradztwa w kluczowych transakcjach kupna/sprzedaży w pierwszej połowie 2013 r., takich jak Le Palais, Senator (Ghelamco), Silesia City Center (konsorcjum Allianz) czy Galeria Dominikańska (joint venture Otto Family i Deutsche EuroShop AG).