E.Leclerc

Carrefour przestał być największą siecią hipermarketów we Francji. Firmę wyprzedziła sieć hipermarketów E.Leclerc – podała gazeta.pl.

Portal powołuje się na badania rynku agencji Kantar Worldpanel, która obliczyła, że w ciągu czterech tygodni od 22 kwietnia do 19 maja 2013 roku Carrefour miał 19,6 proc. udziału w rynku. W tym samym czasie udział E.Leclerc w rynku wyniósł 19,9 proc.

Na spadek rynkowych udziałów Carrefour nałożyły się dwa podstawowe czynniki. Pierwszy to zmiany demograficzne społeczeństwa francuskiego, związany ze zmianą modelu rodziny. Coraz więcej samotnych osób bowiem nie chce jeździć do wielkich centrów handlowych.

Za drugi czynnik uznano presję konkurencji, która lepiej podchodzi do klienta oraz posiada bardziej zadbane placówki.

E.Leclerc jest najdłużej działającą siecią super i hipermarketów w Polsce, a po 17. latach rozwoju może się poszczycić 40 sklepami w 36 miastach na terenie 15 województw.

Firma Carrefour Polska należy w 100 proc. do francuskiej Grupy Carrefour. Od momentu założenia w 1959 r., firma Carrefour otworzyła w 32 krajach Europy, Azji i Ameryki Południowej ponad 9800 sklepów, w których zatrudnia ok. 410 tys. pracowników