Silesia City Center
Silesia City Center

Immofinanz Group rozpoczął kolejny projekt w sektorze handlowym na polskim rynku. Dotyczy on budowy centrum handlowego z 30 tys. mkw. powierzchni pod wynajem w Stalowej Woli. Zakładany koszt inwestycji wyniesie 50 milionów euro. Prace budowlane powinny rozpocząć się w pierwszej połowie 2014 roku, a ich zakończenie planowane jest na pierwszą połowę roku 2015. Immofinanz Group aktualnie opracowuje szczegółową strategię marketingową dla projektu w Stalowej Woli, która obejmie również nazwę nowego centrum.

Ponadto Immofinanz Group sfinalizował transakcję sprzedaży katowickiego Silesia City Center za kwotę 412 milionów euro. Nabywcą centrum zostało międzynarodowe konsorcjum inwestorów z firmą Allianz na czele, a jego cena sprzedaży przekroczyła wartość księgową nieruchomości. Żadne inne szczegóły dotyczące transakcji nie zostały ujawnione.

– W roku finansowym 2013/14 założyliśmy sobie cel w postaci znacznego zwiększenia naszych aktywności w zakresie budowy nowych projektów. Polska jest jednym z głównych rynków dla Immofinanz i zarazem kluczową lokalizacją dla naszych projektów w sektorach biurowym, handlowym i mieszkaniowym – wyjaśnia Eduard Zehetner, prezes zarządu Immofinanz Group. – Zoptymalizowana cyklicznie sprzedaż, tak jak w przypadku Silesia City Center, generuje środki finansowe na realizację nowych inwestycji i ponownie potwierdza nasze odpowiednie podejście do wycen w Europie Wschodniej. Transakcja sprzedaży katowickiego centrum odzwierciedla także poprawę sytuacji na rynku inwestycyjnym – wskazuje Zehetner. Według CBRE, w pierwszej połowie 2013 roku na rynku nieruchomości w Europie Wschodniej sfinalizowano transakcje o łącznej wartości 4,5 miliarda euro – co stanowi o ponad 60 proc. więcej w stosunku do analogicznego okresu roku 2012. Odpowiedzialność za zarządzanie Silesia City Center przejmie od teraz firma ECE, która była częścią konsorcjum, nabywającego centrum.

Wraz z rozpoczęciem projektu w Stalowej Woli, Immofinanz wkracza na obszar obejmujący swoim zasięgiem prawie 400 tys. mieszkańców. Nowe centrum handlowe będzie realizowane wspólnie z partnerem, firmą Acteeum Group, która posiada wieloletnie doświadczenie na polskim rynku handlowym (udziały: 86 proc. Immofinanz Group, 14 proc. Acteeum Group).

– Stalowa Wola, to miasto o średniej wielkości – wierzymy, że to obiecująca i odpowiednia lokalizacja dla naszego projektu, głównie ze względu na zasięg oraz umiarkowaną liczbę projektów konkurencyjnych w tym rejonie. Potwierdzają to pierwsze pozytywne odpowiedzi, jakie otrzymujemy od potencjalnych, przyszłych najemców – dodał Zehetner.

W Polsce Immofinanz Group realizuje obecnie warszawski projekt Nimbus, tj. budynek biurowy z 19 tys. m kw. pod wynajem, oraz centrum handlowe w Lublinie o nazwie Tarasy Zamkowe – 37 tys. m kw. powierzchni pod wynajem. Ponadto firma rozbudowuje także sieć detaliczną Stop.Shop. – obecnie w budowie są dwa obiekty: w Mławie i Kętrzynie. W segmencie mieszkaniowym Immofinanz Group ogłosił niedawno rozpoczęcie projektu Riverpark w Poznaniu (189 mieszkań) i realizuje III etapu budowy Dębowych Tarasów w Katowicach (317 mieszkań).

Immofinanz Group zaprezentuje projekty przy stoisku nr 4.9 podczas wrześniowej edycji Shopping Center Forum.